WRC Meksika Şantiyesi Müdürü: Ott Tanak

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

M-Sport Ford sürürücsü Ott Tanak, Ford Puma Rally1 otomobili ile Meksika’daki Guanajuato Rallisi’nde toprak etaplara ilk sırada çıkarak önce kendisine sonrasında da rakiplerine yol açmak ile uğraşmak zorunda kalacak.

Sıcak, tozlu ve sezonun en yüksek rakımlı yarışında, WRC’nin 2023 sezonundaki ilk kez saf toprak etapları Kuzey Amerika’da Meksika Rallisi’nde geçiliyor.

2020’den beri ilk kez takvime geri dönen ve FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın üçüncü yarışına ev sahipliği yapan olan Guanajuato Meksika Rallisi’nin (16–19 Mart) sıcağı için ekipler Avrupa’nın soğuğundan ayrıldılar.

M-Sport Ford’un en iyi pilotu Ott Tanak, İsveç’teki son yarışı kazanarak şampiyonada liderliği ele geçirdi. Sezonun Avrupa dışındaki ilk yarışı olan bu haftaki yarışının kendisine zarar vereceğini biliyor.

Yarış Cuma günü başladığında, Puma sürücüsü zafer mücadelesini León çevresindeki dağlarda kuru, kaygan toprak etaplarda kazanmak zorunda kalacak. Geçen her araba ile, gevşek toprak ve toz süpürülür, bu da arkadan gelen otomobilleri için yolun daha temiz olmasını ve dolayısı ile de daha hızlı geçilmesini sağlar.

Meksika’da iki kez ikinci olan Tanak, yağmurun gevşek zemini bir arada tutmasını umuyor, ancak yarışın 30°C’ye yakın sıcaklıklarda güneşli geçmesi beklendiği için istediğini elde edemeyebilir.

“Çok sık yağmur yağmayan bir yerde yağmur yağdıracak kadar iyi bir yağmur duacısı olduğumu düşünmüyorum! Test sırasında, Puma Rally1’i ilk kez toprak zeminde sürdüm ve elimden geldiğince çok şey öğrenmek çok önemliydi. Takım daha iyi olmaya devam etmek için çok çalışıyor, ancak bunu görmek için önce toprak bir ralli yapmamız gerekiyor.”

Ogier Pusuda

Ne Kalle Rovanpera ne de Thierry Neuville, sıralamada ikinci veya üçüncü olmaktan pek bir şey kazanamayacak. Ancak beşinci başlayan ve Meksika’da altı kez kazanan Rovanpera’nın Toyota GR Yaris takım arkadaşı Sébastien Ogier geriden gelerek zaferi hedefliyor.

Sekiz kez şampiyon olan sürücü, Japon markası için yarı zamanlı olarak yarışıyor ve Monte Carlo yarışını kazandığı Ocak ayından bu yana ilk kez yeniden yarışıyor.

Fransız sürücü, “Meksika’nın geri döndüğünü duyduğumda, bunu tekrar yapmak istediğim bir şey olarak takvimime koydum. WRC’ye burada başladım, çünkü 2008’de orada ilk kez sahneye çıktım.”

Dani Sordo, yola çıkan en son sürücü olacak. Hyundai i20 N’de Neuville ve Esapekka Lappi’ye katılacak. Rakipler sıralamanın tersine başladığında, son iki ayak için kendisini iyi bir konuma getirmek için ekstra tutuştan yararlanmak isteyecek.

Craig Breen ile sırayla kullanan Sordo, “Doğru yaparsak galibiyet mücadelesinde olabileceğimizi düşünüyoruz ama en azından podyumda olmak istiyoruz” dedi.

Sıralamada dördüncü sırada yer alan Elfyn Evans da GR Yaris kullanıyor. Takamoto Katsuta da öyle, ancak Japon sürücü bu hafta üreticiler şampiyonasında puan alamayacak çünkü Ogier orada.

Yol, motorların genellikle “nefes almakta” güçlük çektiği ve güçlerinin %20’sini kaybettiği deniz seviyesinden 2.700 metreden daha yükseğe çıkıyor. Ancak Rally1 arabalarının hibrit tasarımı, onlara ince havadan daha az etkilenen bir destek sağlıyor. Bu, bunu gelmiş geçmiş en hızlı Guanajuato Meksika Rallisi yarışlarından biri yapabilir.

Ralli, Perşembe gecesi Guanajuato’nun eski maden tünellerinde yapılan iki ünlü sokak etabıyla başlıyor. Önümüzdeki üç gün boyunca Sierra de Lobos ve Sierra de Guanajuato dağlarında daha fazla hareket olacak. Yarış, 23 etap ve 320.23 km’lik mesafenin ardından Pazar günü öğleden sonra Leon’da sona erecek.

Meksika Rallisi Sonuçları

Son Haberleri :

Yukarı Git