Elfyn Evans

WRC’de Hybrid’in Fişi Çekildi

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Dünya Motor Sporları Konseyi (WMSC)’nin Çarşamba günkü toplantısından Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) için önemli değişiklikler geldi. Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA)’nın WRC Çalışma Grubu, WRC’nin geleceğine yönelik yol haritasını sundu; bu yol haritası, tanıtım, sportif ve teknik hedefler üzerine detaylar içeriyor. Yeni düzenlemeler, WRC Komisyonu tarafından hazırlanacak ve Haziran ayındaki Dünya Motor Sporları Konseyi toplantısında onay için sunulacak.

Rally1 araçlarına yapılan değişiklikler – daha küçük bir turbo sınırlayıcı ve daha sınırlı aerodinamik yoluyla güç azaltımı da içeren – Rally2+ araçlarının teslimiyle birlikte geliyor. Mevcut Rally2 araçları, daha büyük bir sınırlayıcı, isteğe bağlı paletli vites, daha fazla aero ve daha büyük bir egzoz içeren bir WRC kiti ile donatılabilecek.

2025 için uygulanacak olan bu değişiklikler, en üst iki kategoriyi daha yakın hale getirme amacı güderek, mevcut hibrit güçlü Rally1 araçlarını üçüncü yıllarının sonunda kullanımdan kaldırılmasına neden olacak.

2025 değişikliklerine ek olarak, Çalışma Grubu 2026 için önemli ölçüde revize edilmiş düzenlemeler öneriyor. Rally1 konseptine dayalı olarak, yeni araçlar, üreticilerin veya ayarlayıcıların kendi gövde yapılarını B sınıfı, C sınıfı, Kompakt SUV veya bir Konsept Otomobil kullanarak geliştirmelerine olanak tanıyan ortak bir güvenlik hücresi kullanacak – performans, ağırlık merkezi ve aerodinamik yoluyla eşitlenecek.

2026 araçlarının gücü 330 beygir gücünde sınırlandırılacak ve bir referans tork eğrisi ile kontrol edilecek. Araçların maliyeti 400.000 € (433.000 ABD doları) ile sınırlandırılacak ve motor ve şanzıman teknolojisi, bu yönde yardımcı olmak için Rally2 araçlarından alınacak.

Son teknik yönerge, mümkün olan en kısa sürede bir elektrik kategorisinin uygulanmasına odaklanıyor. FIA’nın teknik departmanı, Rally1 güvenlik hücresini koruyacak ve sürdürülebilir yakıtla çalışan Rally1 araçlarıyla performans eşitliği sağlayacak uygun kuralları belirlemekle görevlendirildi.

Çalışma Grubu, serinin daha fazla tanıtım fırsatından yararlanma çabasında tüm serinin paydaşlarıyla yakın işbirliği içinde çalışacak bir WRC Tanıtım Ekibi kurulmasını da önerdi.

Sportif değişiklikler açısından yapılacak değişiklikler ile rallilerin programlarını daha özgür bir şekilde oluşturulabilmesi sağlanacak. Rally Italya’nın Cuma öğleden sonra Pazar öğleden sonra arasındaki 48 saatlik formatıyla kanıtlandığı gibi, rotalarını belirleme konusunda daha fazla özgürlük sunacak.

Organizastörler rallilerinin ne zaman başlayacağına karar verme özgürlüğüne sahip olacak olsalar da, Pazar öğleden sonra Puan Etabı (Power Stage) ile bitirmeleri gerekiyor.

Gelecek yılın takvimi, sprint tarzı etkinliklerin yanı sıra daha uzun dayanıklılık temelli rallileri de içerecek, ancak sezon boyunca yayılan genel kilometre aynı kalacak.

Yarışmaya katılma maliyetlerini daha da azaltma çabası olarak, üreticiler, üç araçlık bir takımda çalışmasına izin verilen personel sayısını sınırlanacak ve servis parkı, üreticilerin üsleri için yerel olarak kaynaklanan yapıların kullanıldığı yeni bir modeli takip edecek. Para tasarrufu sağlamanın yanı sıra, bu, taşıma ve lojistik gereksinimleri azaltmayı ve aynı zamanda bir etkinlik sırasında olası bir konum değişikliğine izin verecek şekilde servis parkını daha esnek hale getirmeyi amaçlıyor. Uzaktan servislerin de 2025’te geri dönmesi bekleniyor, daha fazla detay Haziran’da WRC Komisyonu’ndan gelecek.

Aralık’ta Çalışma Grubunu kuran FIA başkanı Mohammed Ben Sulayem : “WMSC üyeleri, WRC Çalışma Grubunun önerilerini dikkatlice değerlendirdi ve belirlenen hedefler serisini destekleme konusunda birleştiler.

WRC Komisyonunun şimdi, WMSC tarafından onaylandıktan sonra, WRC’nin gelecekteki yol haritasını büyük ölçüde sağlamlaştıracak önerileri sonuçlandırma çalışmalarına başlayabileceği bir noktada olmamız, şampiyona, paydaşları ve ralli topluluğu için önemli bir an. Ayrıca, WRC Fan Katılım Anketi sonuçlarının, WRC Komisyonu tarafından nihai önerileri hazırlama süreci boyunca dikkatle değerlendirileceğini belirtmek önemli. Süreci devam ettirirken katılan herkese teşekkür ederim; şu an için geçerli ve gelecek için uygun bir WRC sunma sürecini sürdürüyoruz.” dedi.

Son Haberleri :

Yukarı Git