Ypres Rallisi, yeniden 2022 FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nda

Kategori : Dünya Ralli Şampiyonası

Asfalt zeminde koşulan Ypres Rallisi, 2021’deki ilk yarışından sonra ikinci kez Dünya Ralli Şampiyonası (WRC)’ye dahil oluyor. Dört günlük yarış ile WRC sezon takvimi de tamamlandı.

Belçika’da düzenlenen Ypres Rallisi, 2022 takvimine eklendi. Asfalt ralli art arda ikinci sezon için bir FIA Dünya Ralli Şampiyonası turuna ev sahipliği yapacak.

Geçen yıl Belçika, WRC’nin 1973’te başlamasından bu yana bir WRC yarışı düzenleyen 35. ülke oldu. Kuzeybatı Flanders bölgesindeki Ypres, 18 – 21 Ağustos tarihlerinde 13 rallilik sezonun dokuzuncu yarışına ev sahipliği yapacak.

Zorlu asfalt yarış, geçtiğimiz Ekim ayında 2022 fikstürü açıklandığında boş kalan tarihi de doldurmuş oluyor.

Ypres ilk kez 1965 yılında düzenlendi ve Avrupa’nın en zorlu rallilerinden biri olarak biliniyor. Dar kavşaklarla dolu ve drenaj hendekleriyle çevrili dar çiftlik yolları, hataya yer bırakmıyor.

Ev sahibi Thierry Neuville, neredeyse tüm etapları önde götürdükten sonra geçen yılki yarışı kazanmıştı.

Ralli, Ypres’in tarihi Grote Markt’ındaki atmosferik bir servis parkı ile dört günlük bir rekabete sahip olacak.

Perşembe öğleden sonra bir açılış töreni, sürücülerin araçlarına ince ayar yapmaları için son fırsat olan test etabı (shakedown)’dan önce olacak. Cuma ve Cumartesi günleri tam gün süren etaplar, Pazar günkü finale doğru ilerleyecek ve Wolf Power Stage ile sonuçlanacak.

WRC’nin ticari haklarına sahip olan WRC Promoter’ın genel müdürü Jona Siebel, Ypres Rallisi’ne yeniden hoş geldin demekten mutluluk duyduğunu belirtti.

“Belçika, zorlu özel etapları ve hızlı tempolu formatı nedeniyle geçen yılki WRC’ye oldukça farklı bir şey getirdi, bu da herkesin nefes almak için duraklaması için çok az zaman olduğu anlamına geliyordu.”

“Ypres bölgesi tüm kalbiyle kendisini ralli haftasına atıyor. Ralliseverlerin güzel Grote Markt servis parkına girmesine izin verildiğinde, bu sefer kasabanın kendisinde de aynısının gerçekleşeceğinden eminiz.”

Takvimdeki son sıra, Ypres Belçika Rallisi ile WRC’yi ilk kez Çek Cumhuriyeti’ne getirmeyi uman Barum Çek Rallisi Zlin arasında bir seçim oldu.

Siebel, “Zlin’deki organizasyon ekibinin profesyonelliğinden ve planlarından çok etkilendik,” diye ekledi. “Ralli, FIA Avrupa Ralli Şampiyonası’nda kilit bir etkinlik olmaya devam ediyor ve kapı, WRC hedeflerine açık olmaya devam ediyor. Onlarla çalışmaya devam etmek için sabırsızlanıyoruz.”

FIA WRC kategori yöneticisi Andrew Wheatley şunları söyledi: “Ypres Rallisi, geçen sezona istisnai koşullarda adım attı ve Belçika rallisinin DNA’sını sergileyen güçlü ve yenilikçi bir etkinlik sunmayı başardı.

“Belçika Kraliyet Otomobil Kulübü, yerel organizatör Club Superstage ile birlikte, birinci sınıf bir WRC yarışına katılma kararlılığını ve profesyonelliğini gösterdi ve etkinliğin Ağustos ayında takvime geri dönmesinden memnunum. Belçika gibi bir ralli ülkesinde bu takımlar, rakipler ve taraftarlar için olumlu bir haber olacak.”

Ralli organizatörü Club Superstage başkanı Alain Penasse şunları ekledi: “FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nı tekrar Ypres’e getirebildiğimiz için çok mutluyuz. Tüm kulübün, tüm gönüllülerin, ortaklarımızın ve yerel yetkililerin geçen yıl bu ilk baskıyı başarılı kılmak için harcadıkları çabaların bir ödülü.”

Ralli, resmi WRC madeni yağ ortağı Wolf Lubricants ve etkinlik sponsoru Ardeca Lubricants arasında güçlü bir işbirliğine sahip olacak. Her iki şirket de Belçika merkezli.

Wolf Lubricants’ın küresel pazarlama direktörü Yves Decat şunları söyledi: “FIA Dünya Ralli Şampiyonası’nın Belçika merkezli özel bir madeni yağ ortağı olarak, sürekli olarak bu nefes kesici sporun varlığını ve erişimini artırmak için ek yollar arıyoruz.

“Ypres Rallisi’ni 2022 takviminde rallinin ana ortağı Ardeca Lubricants ile güçlerimizi birleştirerek geri dönüşünü desteklemekten heyecan duyuyoruz.”