Castrol Ford Team Türkiye, Cumhuriyet’in 100. Yılında Zaferle Coştu!

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Cumhuriyetimizin 100. yılında düzenlenen ‘100. Yıl Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye, genç pilot Ali Türkkan ve co-pilotu Burak Erdener ile birinciliği kazandı. Ford, genel klasmanda ilk 5 otomobilin 4’üyle ve ilk 10 otomobilin 8’iyle zaferini ilan etti.

Özel olarak düzenlenen ‘100. Yıl Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye’nin dominasyonu, takımın anlamlı bir zaferine dönüştü. Bolu’da 27-29 Ekim 2023 tarihleri arasında koşulan ralli, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) organizasyonunda Bolu Valiliği, Bolu Gençlik Spor İl Müdürlüğü ve Bolu Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti.

Rallide 63 araç ve 126 sporcu mücadele etti. Yarış sporcuları, Cumhuriyet’in 100. yılına özel etkinliklerle coşkulu anlar yaşattılar. Start öncesinde araçlarıyla ‘100’ şeklini oluşturarak özel bir fotoğraf karesinde bir araya geldiler.

Ford markası kazananların tercihi: İlk 5’te 4 Ford Fiesta Rally3 yer aldı

Castrol Ford Team Türkiye’nin genç ve yetenekli pilotu Ali Türkkan ile co-pilotu Burak Erdener, zorlu rakiplerine rağmen bütün etaplarda en iyi dereceye imza atarak 2 dakika 40 saniyelik farklı üstünlükle Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır bir zafer elde etti. Güçlü Fiesta Rally3 araçlarıyla yarışı birinci sırada tamamlayan ikili, Castrol Ford Team Türkiye’nin ralli arenasındaki gücünü bir kez daha kanıtladı.

Gençler kategorisini ikinci sırada tamamlayan Castrol Ford Team Türkiye pilotu Efehan Yazıcı ile co-pilotu Sevi Akal ise iki çeker sınıfında da yarışı son etaba kadar lider götürdü. Castrol Ford Team Türkiye altyapısından yetişen Sevi Akal kadın co-pilotlar birinciliğine uzandı. Fiesta Rally3 ile yarışan Cem Yudulmaz ise Master Pilotlar’da birinciliği elde etti.

1968 yılından bu yana Türkiye ralli sporunda kazananların ilk tercihi olan Ford markası, güçlü ve hızlı Ford Fiesta Rally3 araçlarının başarısıyla da 100. Yıl Rallisi’ni domine etti. Genel klasmanda ilk 5’te 4 adet Ford Fiesta Rally3 yer aldı, ilk 10 otomobilin 8’i Ford marka araçlar oldu. Kağan Karamanoğlu ve Oytun Albayrak ikilisi Fiesta Rally3 ile yarışı üçüncü sırada tamamladı. Fiesta, TOSFED kupasındaki ağırlığını da sürdürdü, Erdem İlbaylı, co-pilotu Soner Çevik ile kategorisinde birinci oldu.

Türkiye’nin en uzun soluklu tek marka ralli kupası olan ‘Fiesta Rally Cup’ da yoğun bir katılıma ve kıyasıya rekabete sahne oldu. Fiesta Rally Cup ilk üçü, aynı zamanda genel klasmanı 3., 4. ve 5. sırada tamamladı. Bu yarışta da start alan Kağan Karamanoğlu ve Oytun Albayrak, Fiesta Rally3 ile birinci oldular.

Zorlu yarışta toplam 294,63 kilometre koşuldu ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Bolu Valilik binası önünde ödül töreniyle sona erdi. Castrol Ford Team Türkiye, Fiesta Rally3 araçlarıyla yarışı birinci sırada tamamladı ve takımın ralli arenasındaki gücünü tekrar kanıtladı.

“Cumhuriyetimizin 100. yılına yakışır bu zafer, bizi her zaman ilham verecek” diyen Castrol Ford Team Türkiye’nin pilot koçu Murat Bostancı sözlerine şöyle devam etti : “100 yılda bir olabilecek 100. Yıl Cumhuriyet Rallisi Birinciliği’nin yanı sıra böyle anlamlı bir organizasyonu domine ederek, Türkiye Ralli markalar şampiyonasındaki liderliğimizi taçlandırmak bizim için büyük bir onur. Cumhuriyetimizin değerleri, gelecekteki ralli yıldızlarını keşfetmek ve ülkemizin adını uluslararası arenada daha da yükseklere taşımak için bize her daim ilham verecek” dedi.

Castrol Ford Team Türkiye, bu sezon Türkiye’de ve uluslararası arenada başarılı performanslar sergiliyor. Takım, 16. şampiyonluk hedefi doğrultusunda emin adımlarla ilerliyor.

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: