Ege Rallisi Heyecanı Marmaris’te

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Petrol Ofisi Maxima 2024 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Ege Rallisi 33. Yılını kutluyor. Ege Otomobil Spor Kulübü (EOSK) tarafından düzenlenen ve ismiyle klasikler arasına giren organizasyon bu yıl Marmaris’e taşınıyor. Akdeniz ve Ege’nin kesiştiği, muhteşem doğasıyla tüm dünyanın hayranlığını kazanan yöre, geçmişte Türkiye Rallisi ile Dünya Ralli Şampiyonası’na da ev sahipliği yapmıştı. Bu yıl Türkiye Rallisi’nden farklı olarak asfalt zeminde koşulacak olan Marmaris Ege Rallisi 3 güne yayılan programıyla ralli severleri Marmaris’e davet ediyor.

22 Mart Cuma günü 18:00’de ilk otomobilin Marmaris Atatürk Meydanı’nda kurulacak olan podyumdan start almasıyla başlayacak olan Marmaris Ege Rallisi, 18:43’te İçmeler Pazar Yeri’nde düzenlenecek seyirci etabıyla devam edecek. Özellikle yerel halkın kolayca erişimine izin veren bu etap sonrası ekipler ilçenin İzmir girişindeki Karayolları tesislerinde kurulan servis alanında günü tamamlayacak.

23 Mart Cumartesi güne erken başlayacak olan ekipler 3 etaptan oluşan ve İçmeler, Bördübet, Selimiye rotasını içeren turu tamamlayarak servis alanına dönecekler. Aynı turun öğleden sonra bir kez daha tekrarlanmasıyla gün 16:28’de Karayolları servis alanında sona erecek.

33. Marmaris Ege Rallisi’nin son günü olan 24 Mart Pazar günü ise ekipler Akyaka, Kıran ve Akbük tarafında yer alan etapları birer kez geçecek.14:00’te Marmaris Atatürk Meydanı’nda yer alan podyumda düzenlenecek kupa töreni ile heyecan sona erecek.

Bu yıl Marmaris Ege Rallisi’nde start alacak olan ve yakın zamanda Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA Kadınlar Komisyonu’na seçilen Burcu Çetinkaya’nın kopilotluğunu ise Dünya Ralli arenasının efsane isimlerinden Fabrizia Pons yapacak. Fabrizia, yine efsaneleşmiş isimlerden Michèle Mouton ile birlikte Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarış kazanan ilk ve tek kadın kopilot olarak tarihe adını yazdırmıştı. Ayrıca 000 öncü güvenlik aracının pilot koltuğunda da otomobil sporlarına merakıyla bilinen ünlü sanatçı Fatma Turgut yer alacak. Genç ve sempatik yıldız Marmaris Ege Rallisi’nin çevreye duyarlılık projesi kapsamında Türkiye Ralli Şampiyonası tarihinde ilk kez elektrikli bir otomobille öncü araç olarak tüm etapları geçecek. Doğaya tohum bırakılması, etapların geçildiği rotalarda çevre temizliği gibi aktiviteler de Ralli programında bulunuyor.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nın efsane sporcularından Volkan Işık da GP Garage renklerinde etaplara geri dönüyor. Seyircilere doyumsuz sahneler sunan pilotajıyla Volkan Işık yıllar sonra ralliseverlerin gözünün pasını silmeye geliyor.

Bir yanda Türkiye’nin en genç ralli şampiyonu Ali Türkkan ile sezonun açılış yarışında tarihin en genç ralli kazanan ismi Kerem Kazaz, diğer tarafta hızından ve sporculuğundan hiçbir şey kaybetmeden etaplara dönen Volkan Işık ve dünyanın efsane isimlerinden Fabrizia Pons… Marmaris, Ege Rallisi hafta sonunda heyecana doyacak.

Aynı tarihlerde, Cumhuriyetin ilk kadın otomobil yarışçısı ve şampiyonu Samiye Cahid  Morkaya anısına düzenlenen Klasik Otomobil Yarışı da Marmaris Ege Rallisi’ne eşlik edecek. 200 Km uzunluğunda parkurda Turing olarak koşulacak olan yarışta ekipler hem İçmeler Pazar Yeri’ndeki seyirci etabında hem de etaplarda Gymkana formatında zamana karşı ter dökecekler.

33. Marmaris Ege Rallisi ile ilgili detaylı bilgileri, seyirci kılavuzlarını ve canlı bilgi akışını Ege Otomobil Spor Kulübü’nün resmi internet sitesi eosk.org.tr’den ve @eosk35 instagram adresinden alabilir, bu büyük heyecana ortak olabilirsiniz.

Son Haberleri :

Yukarı Git