Ege Rallisi’nde Zafer, Ümit Can Özdemir’in

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

Ege Otomobil Spor Kulübü (EOSK) tarafından Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın beşinci rallisi olarak organize edilen Ege Rallisi, 17-19 Kasım tarihleri arasında İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde koşuldu. ICRYPEX’in ana sponsor olduğu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destek verdiği bu yarışta zafer Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı’nın oldu. Ali Türkkan son etapta lastik patlatınca rallide liderliği ele geçiren Özdemir, Türkiye Ralli Şampiyonası Pilotlar Klasmanı’nda da yeniden liderliğe yükseldi.

Toplamda 54 otomobil ve 108 yarışçının katılım gösterdiği rallide, başlangıç gününde tamamlanan iki özel etabın ardından, İzmir’de yaşanan kötü hava şartları sebebiyle üç özel etap iptal edildi. Yarışın son günü olan Pazar günü, beş özel etap üzerinden rekabet eden ekipler İzmir Park Yarış Pisti’nde gerçekleşen ödül töreni ile mücadeleyi tamamladılar.

Kemalpaşa ve çevresindeki toprak yollar üzerinde gerçekleştirilen Ege Rallisi, uzun bir aradan sonra bu coğrafyaya geri dönüş yaptı. Bu heyecan verici yarış, GP Garage My Team’in yarışçıları Ümit Can Özdemir ve Batuhan Memişyazıcı’nın zaferi ile sonuçlandı. İkili aynı zamanda Sınıf 2 kategorisinde de birincilik elde etti.

Yarışın genel sıralamasında ikinci sırayı alan ise Castrol Ford Team Türkiye’den Ali Türkkan ve Burak Erdener oldu. Bu takımın başarılı pilotu Ali Türkkan, Red Bull sporcusu olarak da tanınıyor ve bu yarışta hem genç pilotlar kategorisinde hem de Sınıf 3’te birinciliği kazandı.

Bu heyecanlı rallide, GP Garage My Team adına yarışan Cem Alakoç ve Aras Dinçer de etkileyici bir performans sergileyerek genel klasmanda üçüncü olarak finişe ulaştılar.

Rallide Master pilotlar kategorisinde birincilik ise BC Vision Motorsport’tan Emir Şahin ile yarışan Ogün Okat’ın oldu.

Castrol Ford Team Türkiye, markalar kategorisinde üstün bir performans sergileyerek birinci oldu. GP Garage My Team ise takımlar kategorisinde rakiplerini geride bırakarak zirveye ulaştı.

Castrol Ford Team Türkiye’den Efehan Yazıcı ve Sevi Akal, Sınıf 4 ve iki çeker kategorisinde birinciliği elde ederek başarılarına bir yenisini ekledi. GP Garage My Team’in yıldızları Menderes Okur ve Onur Onur Aslan, Sınıf N kategorisinde üstün bir performans göstererek birinci oldular.

Tuncer ve Asena Sancaklı çifti, Sınıf 5 kategorisindeki etkileyici performansları ile birinciliğe ulaştı. GP Garage My Team’den Burcu Çetinkaya, kadın pilotlar kategorisinde birinci olarak, bu spor dalında kadınların gücünü ve yeteneğini bir kez daha kanıtladı. Castrol Ford Team Türkiye’nin başarılı copilotu Sevi Akal ise kadın copilotlar kategorisinde zirvede yer aldı.

Mücadelenin heyecanı 30 yaş ve üzeri klasik otomobillerin yarıştığı Historic Ralli klasmanında da devam etti. Bu kategori, otomobil tutkunları için ayrı bir öneme sahip. Parkur Racing takımından Kerim Tar ve Efe Ersoy, Kategori 2’de birinciliği elde ederken aynı takımdan Kemal Gamgam ve Orkun Demir çifti ise bu kategoride ikincilikle yer aldılar.

Bu yarış, aynı zamanda teknik zorlukları ve sürprizleri de beraberinde getirdi. VW 1303 modeliyle yarışan kardeşler Mert Can Büyüksan ve Melis Büyüksan, mekanik bir arıza nedeniyle yarışı tamamlayamadı.

Erkan Bodur anısına düzenlenen TOSFED Ralli Kupası, Ege Rallisi’nde de heyecan dolu anlara sahne oldu. 2022 yılında TOSFED Yıldızını Arıyor projesini birincilikle tamamlayan Fatih Selim Göçer ve Ali Tuğrul Kaya, Genel Klasman ve Kategori 3 birinciliği elde ederek yarışı zaferle tamamladılar.

Yarışın ikincisi ve Kategori 2 birincisi ise Tansel Karasu ve Gürkal Menderes oldu. GMG Garage Racing’den Osman Ceylan ve Batuhan Doğan, genel klasmanda üçüncü sırada yer alarak yarışı tamamladılar.

Kategori 4’te birinciliği elde eden GMG Garage Racing takımından Özgür Yürük ve Koray Akgün, Kategori 1’de ise Çiğdem Tümerkan ve Zeynep Tümerkan ekibi zirveye ulaştı. Anne-kız olarak yarışan Tümerkan’lar, TOSFED Ralli Kupası klasmanında hem kadın pilotlar hem de kadın co-pilotlar kategorisinde birincilik elde ettiler. Bu başarılar, TOSFED Ralli Kupası’nın çeşitliliğini ve rekabetin yüksek seviyesini bir kez daha kanıtladı.

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası, 09-10 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan 6. yarış Kocaeli Büyükşehir Rallisi ile devam edecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git