İstanbul’da Alakoç Zirvede, Türkkan Şampiyon

Kategori : Türkiye Ralli Şampiyonası

İstanbul’da gerçekleşen heyecan dolu İstanbul Rallisi’nde Cem Alakoç/Aras Dinçer zafere ulaşırken, Ali Türkkan/Burak Erdener Türkiye Ralli Şampiyonluklarını ilan ettiler.

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın nefes kesen finali, 43. İstanbul Rallisi ile son buldu. Bu yarışta, GP Garage My Team’in Cem Alakoç-Aras Dinçer ikilisi zirveye çıkarken, BC Vision Motorsport’tan Burak Çukurova-Burak Akçay ikinciliği, GP Garage My Team’den Uğur Soylu-Şener Güray ise üçüncülüğü elde etti. Yarışa katılan 43 takımdan 28’i başarıyla finiş çizgisine ulaştı.

Genç ve Başarılı Ali Türkkan Türkiye’nin En Genç Ralli Şampiyonu Oldu

Castrol Ford Team Türkiye’den Ali Türkkan-Burak Erdener, genel klasmanda dördüncü olarak ve Sınıf 3’te birinci olarak finişe ulaşarak 2023 Türkiye Ralli Şampiyonu unvanını kazandı. 24 yaşındaki bu genç yetenek, yarışın genç pilotlar birinciliğini de kazanarak ‘En Genç Türkiye Ralli Şampiyonu’ olarak tarihe geçti.

Şampiyonun belirleneceği yarışın ilk gününde Türkkan/Erdener ilk gün peşpeşe lastik patlatınca genel klasmanda 30.’luğa kadar geriledi. Şampiyonluk potasında olan üç sürücüden Ümit Can Özdemir de tek yedek lastikle çıktığı etaplarda ikinci kez lastik patlatınca servise patlak lastikle gelmek zorunda kaldı. Servis girişinde lastiği de kopan genç sürücü servis alanına üç teker üzerinde girince diskalifiye edildi. İki genç sürücünün önünü açması ile Burak Çukurova Pazar gününe şampiyonluk sıralamasında ilk sırada başladı.

Pazar günü geçilen 4 etapta temposunu yükselten Ali Türkkan/Burak Erdener ikilisi genel klasmanda 4.’lüğe çıkıp, Power Stage’i de ilk sırada tamamlayınca Çukurova/Akçay ikilisinin önünde şampiyoluğa ulaştı. Ümit Can Özdemir/Batuhan Memişyazıcı ikilisi şampiyona lideri olarak geldikleri İstanbul Rallisi sonrasında klasmanda üçüncülüğe geriledi.

Şampiyonluk potasında kazan kaynarken Cem Alakoç/Aras Dinçer ikilisi de birlikte ilk ralli zaferlerini elde etmiş oldular. Sezon boyunda ilk üçünde kendilerine yer bulan ikili sezonun son yarışında podyumun ilk basamağına çıkmayı da başardılar.

Kıyasıya Rekabetle Dolu Sınıflar

İstanbul Otomobil Sporları Kulübü’nün düzenlediği yarışta, Master pilotlar kategorisinde Uğur Soylu birinci olurken, Markalar birinciliğini Castrol Ford Team Türkiye, Takımlar birinciliğini ise GP Garage My Team elde etti. İki çeker ve Sınıf 5’te BC Vision Motorsport’tan Tuncer Sancaklı-Asena Sancaklı birinci oldu ve Asena Sancaklı kadın copilotlar kategorisinde zirveye çıktı. Eytan Halfon-Can Hergüner Sınıf 4’te, Kemal Şener-Göktuğ Tuncay ise Sınıf N’de birinci oldular.

Historic Klasmanında Zafer, Tar-Ersoy Ekibinin

30 yaş üstü klasik ralli otomobillerinin yarıştığı Historic klasmanında, Kerim Tar-Efe Ersoy 1976 model Ford Escort MKII ile birinci oldular ve 2023 Türkiye Historic Ralli Şampiyonluğu’nu garantilediler. Kemal Gamgam-Orkun Demir ve Ömer Gür-Levent Gür ekipleri ise teknik sorunlar nedeniyle yarışı tamamlayamadı.

TOSFED Kupası’nda Kupa, Çetinkaya-Tezeken İkilisinin

TOSFED Ralli Kupası’nda Kemal Çetinkaya-Tolga Tezeken genel klasman ve Kategori 4 birincisi olarak kupayı kazandı. BC Vision Motorsport’tan Cevdet Yıldırım-Bora Arabacı ikinci, Fatih Selim Göçer-Ali Tuğrul Kaya üçüncü oldu. Çiğdem Tümerkan-Zeynep Tümerkan anne-kız ekibi ise Kategori 1 birinciliği ve kadın pilotlar ile kadın co-pilotlar kategorisinde birinci oldular.

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası ve Erkan Bodur TOSFED Ralli Kupası’nın son puan durumları, TOSFED Sportif Kurulu’nun açıklamasıyla resmileşecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git