Rossetti ilk günü lider tamamladı.

Kategori : Avrupa Ralli Şampiyonası/Türkiye Ralli Şampiyonası

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 2010 sezonundaki beşinci rallisi olan Boğaziçi Rallisi’nin startı İstanbul’da Bağdat Caddesi’nden verildi. 16:00’da tak’a çıkan Luca Rossetti’nin start alması ile başlayan yarışta ekipler iki özel etap geçerek servise geldiler ve ilk günü tamamladılar. Rossetti ilk özel etapta geçilse de ikinci özel etapta yaptığı atakla ilk günü lider tamamladı.

Deniz1 özel etabı ile mücadeleye başlayan ekiplerden, 16.76 kilometrelik özel etabın sonunda ilk sırayı Polonyalı Maclej Oleksowicz alırken, yarışın favorilerinden ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nın da lideri Luca Rossetti liderin 1.3 saniye gerisinde kaldı. Türk pilotlardan Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı ise liderin sadece 2.3 saniye gerisinde üçüncü zamanı yaparak, podyum mücadelesinin içinde olacağını sinyallerini verdi. İlk etabın dördüncüsü ise AtlasJet Störer Takım pilotu Serkan Yazıcı oldu.

Türkiye Ralli Şampiyonası’nda pilotlar klasmanında lider konumda yer alan Burak Çukurova ilk etapta spin atınca etap sonunda liderin 42.9 saniye gerisinde ancak onbirinci sırada yer alabildi. Çukurova iki yarış Evo IX ile start aldıktan sonra yeniden 207 S2000’in direksiyonuna geçmişti.

İlk günün ikinci özel etabı 21.32 kilometrelik Mudarlı1 özel etabıydı. Yarışın en uzun etabı olan Mudarlının ilk geçilişinde Luca Rossetti, ilk özel etabın lideri Maclej Oleksowicz’i 14.3 saniye geride bırakarak liderliği ele geçirdi ve ilk günü de lider tamamlamış oldu. Rossetti’nin 13 saniye arkasında Maclej Oleksowicz yer alıyor.

Geçen senenin Türkiye Ralli Şampiyonu Yağız Avcı, ikinci özel etapta Rossetti’den 7 saniye daha yavaştı. Genç pilot bu zamanı ile ilk günün iki özel etabı sonrasında günü liderin 18 saniye gerisinde üçüncü sırada tamamladı. Avcı’nın 28.2 saniye ardından günü dördüncü sırada tamamlayan Serkan Yazıcı yol dışına biraz taşsa da yeniden yol üstünde tutunmayı başardı, çok zaman kaybetmeyen tecrübeli pilot ilk günü de sorunsuz tamamlamış oldu.

İki özel etap sonunda sorun yaşayan Luca Betti servis alanına patlayan lastiği sonrasında jant üzerinde geldi. Bu yarışa Mitsubishi Evo X ile katılan Fatih Kara ise ilk özel etapta yol dışına çıkınca aracı hasar gördü ve ikinci özel etapta start almadı. Fatih Kara ikinci güne süperalli ile devam edebilecek.

Boğaziçi Rallisi’nin ikinci gününde ekipler toplam 98.62 kilometrelik sekiz özel etap geçecekler. İkinci gün ilk aracın saat 10:00’da kapalı parktan çıkması ile başlayacak. On dakikalık ilk servislerini alacak ekipler sırasıyla Göçbeyli, Ulupelit, Darlık ve Hallı özel etaplarını geçerek 20 dakikalık öğlen servisine gelecekler. Araçlarının bakımlarını tamamladıktan sonra sabahki dört etabı aynı sıra ile geçerek servise gelecekler ve ikinci günü tamamlayacaklar. Seyircilerin favori etabı Dünya Ralli Şampiyonası rallisi olan Türkiye Rallisi’nde de yoğun ilgi gören Hallı etabındaki zıplama noktası olacak.

Boğaziçi Rallisi’nde ilk gün sonunda genel klasmanın ilk on sırasında şu pilotlar yer aldı:
1 Luca Rossetti, Grande Punto S2000, 23:45.9
2 Maclej Oleksowicz, Fiesta S2000, 13.0
3 Yağız Avcı, Fiesta S2000, 18.0
4 Serkan Yazıcı, Grande Punto S2000, 46.2
5 Yurii Protasov, Impreza, 46.8
6 Corrado Fontana, Lancer Evo IX, 51.1
7 Ercan Kazaz, Lancer Evo IX, 1:10.8
8 Burak Çukurova, 207 S2000, 1:22.3
9 Szymon Ruta, Lancer Evo IX, 1:32.8
10 Serhat Öztemir, Lancer Evo IX, 1:53.4

Son Haberleri :

Yukarı Git
%d blogcu bunu beğendi: