Autosport Fuarı 25 Yaşında

Kategori : Sait Kuş

Avrupa’nın motorsporlarına ayrılmış en büyük fuarı olan Uluslararası Autosport Fuarı 2015 senesinde 25’inci yaşını kutluyor.

İlk kez düzenlendiği 1991 yılından beri uluslararası katılımcıları ve İngiltere’nin liderlerinin boy gösterdiği fuarda yüksek performans mühendisliğin ürünlerinden amatör yarışçılara hitap edecek ürünler yer alıyor.

Gelenek bu sene de Birmingham’daki NEC fuar alanında hayata geçecek ve endüstrinin önde gelen aktörleri fuarın ilk iki günü ticari bölümde yer bulurken, son iki gün halka açık bölümde birbirinden farklı etkinlikler sahnelenecek.

İngiltere’nin motorsporları pazarı hacmi 2000 yılında 4.6 milyon paund iken 2012 yılında bu rakam 9 milyon paunda dayandı. Motorsporları Endüstrisi Birliği’nin rakamlarına göre bu artışta Formula 1’de mücadele eden takımların 8’den 11’e çıkması ve 4300 şirkette çalışan 41000 insanın payı var.

Uluslararası Autosport Fuarı’nın verilerindeki değişim de bu yönde bir ilerlemenin kanıtı olarak görülebilir. 1991 yılında 150 firmanın katılımı ile düzenlenen ilk fuardan 2014 yılında yaklaşık 28000 ziyaretçinin huzurlarına çıkan 20 farklı ülkeden 600 firmaya ulaşıldı.

Yıllar içinde sayısız etkinliğin düzenlendiği fuarın son yıllarında artık motorsporlarının önemli gelişmelerine de tanıklık ediliyor. 2014 senesinde düzenlenen etkinlik ile Zenos E10 spor otomobili ilk kez Autosport fuarında günyüzüne çıktı. Bir önceki sene İngiliz-Alman ortaklığında geliştirilen Sin Cars yeni R1 projesini hayata geçirmişti.

AVITAS MOTORSPORTS

Avitaş Kompozit bünyesinde kurulan Motorsporları bölümündeki Türk mühendislerinin geliştirdiği Control 1 serisi otomobil de ilk kez 2011 yılında Autosport fuarında sergilenmişti. 2012 senesinde Control 2 ile fuara katılan Avitaş Motorsport burada kurulan bağlantılar ile Control 4 serisi geliştirmişti. 2014 senesinde ilk kez organize edilen FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın destek yarışı olan RX Lites kupasında mücadele eden tüm otomobiller Avitaş Motorsport tarafından Control 4 üzerine imal edildi. Avitaş Motorsport bu sene de fuara RX Lites organizasyonunu tanıtmak ve yeni projelerini hayata geçirmek üzere katılıyor.

autosport-international-exhbition (2)

Uluslararası Autosport Fuarı Direktörü Ian France bu sene için 16 farklı ülkeden 300 firmanın fuarda yer alacağını bunların arasında sektör liderleri ATL Fuel Cell, Brembo S.p.A., DC Electronics, M-Sport, Ohlin Racing AB, Quaife Engineering, Wirth Research, Zircotec ve AP Racing olduğunu belirtti. France sözlerine şöyle devam etti : “Her Ocak ayında endüstriye yön verenler Birmingham’da bir araya geliyorlar. Katılımcılar için yeni ürünlerini paylaşma ve bir gövde gösterisi olurken ziyaretçiler için de sene boyunca yarışlarda ortaya konacak yenilikleri ilk elden duyma ve fuar boyunca motorsporları içinde geçirecekleri bir hafta sonu oluyor.”

Uluslarası Autosport Fuarı 8-11 Ocak tarihlerinde Birmingham’da düzenlenecek. İlk iki gün ticari ziyaretçilere açık olacak fuarın son iki günü tüm ziyaretçilere açık olacak.

Fuarda Düşük Karbon Yarış Teknolojileri, Mühendislik, Ticaret ve Teknik, Motorsporlarında Kariyer, Karting, Historic Yarış, Ulusal Motorsporları, Pist Yarışları, Ralli ve Canlı Yarış bölümleri yer alacak.