WRX’de İlk Yarış Heyecanı

Kategori : Sait Kuş

267014_10150205912809426_7899801_oDünya Rallikros Şampiyonası (WRX), bu hafta sonu Portekiz’de başlıyor. Ağababalar, başaltı pehlivanlar (saygılar Aras), S1600’ler, binek otolar iki gün boyunca Portekiz’in kuzey ucundaki Montalegre rallikros pistinde boy gösterecekler.

Control 1 ile başlayan macerasında Avitaş Motorsport geldiği noktada şampiyonanın güçlü abilerinin yanında mücadele edecek genç pilotlar için RxLites serisinin tek otomobilini üretiyor. Andreas Eriksson’un da himayesinde büyüyen ve gelişen SuperCar Lites serisi geçtiğimiz yıl Amerika şampiyonası GRC’de (Global Rallycross Championship) destek yarışı olarak düzenlenmeye başlamıştı.

Hasbelkader Control 1’in üretim aşamalarından Birmingham’daki fuar günlerine kadar yanında olmuş, elektrikli versiyon Control é ‘nin Pendik sahilinde sessiz sedasız süzülüşünden Control 2’nin Royal etabındaki testlerine ve en son olarak Control 4’ün kükreyen motoruna ilk marş basıldığında kayıtta olan biri olarak Dünya Rallikros Şampiyonası’ndaki ilk yarışında da yanında olmak benim için ayrı bir gurur vesilesi olacak. Emek harcayan, ter döken, fikir yürüten, çözüm geliştiren, motor sporlarına gönül vermiş tüm herkes gibi ben de Türk Yarış Otomobili’nin Dünya arenasında hem de Türk pilot ile mücadele edecek olmasından büyük heyecan duyuyorum.

İlk yarışta Toksport pilotu Yiğit Timur, Control 4’ün direksiyonunda olacak. Timur, son Ege Rallisi’ndeki N4 zaferinin keyfini süremeden, kısa süren Körfez Pisti testlerini tamamlayıp İsveç’teki testlerde de otomobille yeterince haşır neşir oldu. Ralli deneyiminden ziyade pistteki canavarlar arasındaki mücadelesini merakla beklediğim Yiğit Timur’a gönülden başarılar diliyorum.

Bakkerud

Sosyal medya üzerinde #yardirtimur tabelası ile ilginin yarışa kanalize ediliyor, siz de destek verin, twit atın, paylaşın. RxLites içinde Timur’u destekleyenler bu tabela ile belki bilerek belki de bilmeden SuperCar kategorisinde son Avrupa Şampiyonu Timur Timerzyanov’u desteklemiş olacaklar. Rus ayısı Timerzyanov, Hansen ile Peugoet takımında Hollywood Yıldızı Solberg’e, İngiliz Bombası Liam Doran’a karşı mücadele edecek. Olsbergs’in Norveçlisi Bakkerud, facebooktaki son fotoğrafında memleketi Bergen’den 19 arkadaşı ile yola çıktıklarını paylaşmış, üzerindeki tişört ile de manidar bir mesaj vermiş “Like a Boss” (bir patron gibi). Marklund Motorsport’un ’91 doğumlu deli fişeği Fin pilot Toomas Heikkinen de son yılların favori ralli otomobili VW Polo ile Portekiz’de start alacak. Ve elbette eski F1 pilotu Jaques Villeneuve’in performansı da herkes tarafından merak ediliyor.

Ağababalar böyle sıralanırken adları daha az duyulmuş RxLites pilotları sezonun son yarışı Arjantin yarışında SuperCar ile start almak için sezon boyu mücadele edecekler, teselli armağanı ise ikinci ve üçüncünün alacağı SuperCar testi olacak. RxLites’da marş basacak pilotlardan ilki 15’lik Kevin Hansen JR. Ufak tefek görüp de karamürsel sepeti sanmayın, arkadaşımız 2012 ve 2013’te Avrupa Gençler Rallikros Şampiyonu ve soyadından tanıdık geldiği gibi 14 kez rallikros şampiyonluğu bulunan Kenneth Hansen’in kanını taşıyor. Norveçli Daniel Holten dört yarışta start alacak. Holten aynı otomobili kardeşinin İsveç Şampiyonası’nda mücadelesinde kullanacağını belirtmişti. Tasarruflu RxLites pilotları gördüğünüz gibi sineğin kanadından bile faydalanıyorlar. İsveçlilerden Vestlund, Eriksson, Göransson ve bir Eriksson daha var bunlardan başka, Portekiz’de toplamda 10 RxLites pilotu olacak. Ve elbette genç Türk pilotu Yiğit Timur. Timur’un rakipleri uzun zamandır rallikrosun içindeler, biz ise memleket olarak en ufak sürtüşmeyi büyük kavgalara dönüştürdüğümüzden ancak Otokros veya FunKros gibi garip motor sporları aktivitelerinde vakit kaybediyoruz. Buradan bir kez daha haykıralım “Rallikros Geri Dönsün!”

Organizasyon ile ilgili duyumlarımız da oldu elbette. Ancak ilk kez gireceğim rallikros okyanusunda boğulmadan kıyıdan kıyıdan izleyip görüşlerimi aktaracağım.

Bu arada günün mana ve önemine bina’en öncelikle motor sporları camiasının görünmez kahramanları mekaniker ve tekniker kardeşlerimizin ve dolayısıyla tüm emekçilerin ve işçilerin 1 Mayıs Emek ve İşçi Bayramı’nı kutluyorum. Bu güne denk gelen Regaip Kandili’nizin de hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Portekizde RxLites Kategorisinde mücadele edecek on pilot:
Kapı no, Pilot, Ülke
39, Kevin Eriksson, İsveç
27, Daniel Björk, İsveç
55, Alexander Westlund, İsveç
96, Yigit Timur, Türkiye
13, Daniel Holten, Norveç
53, Richard Göransson, İsveç
11, Sebastien Eriksson, İsveç
21, Patrik Flodin, İsveç
3, Alejo Fernandez, Kolombiya
99, Aron Domzala, Polonya

Sait KUŞ.