Audi RS Q e-tron

Audi Sport Takımı 2024 Dakar Rallisi İçin Hazır

Kategori : Dakar Rallisi

Audi’nin yenilikçi elektrikli ralli aracı RS Q e-tron, üçüncü kez Dakar Rallisi’ne Mattias Ekström/Emil Bergkvist, Stéphane Peterhansel/Edouard Boulanger ve Carlos Sainz/Lucas Cruz’dan oluşan üç takımla katılacak. Yılın en zorlu yarışında Audi Sport Takımı, bu zorlu ralli için aracın elektrikli güç aktarma sistemini, yüksek voltajlı bataryasını ve enerji dönüştürücüsünü geliştirmek için yoğun çaba sarf etti.

Audi, Dakar Rallisi için T1U modelini geliştiren ilk üretici oldu. Elektrikli prototipin amacı, düşük emisyonlu bir aracın bu zorlu yarışta rekabetçi olabileceğini göstermek. Audi Motorsporları Direktörü Rolf Michl, RS Q e-tron’un ilk iki Dakar katılımının büyük heyecan uyandırdığını belirtiyor ve Audi’nin motorsporları tarihinde teknolojiyle öncülük ettiğini vurguluyor.

Yarış, Suudi Arabistan’da 14 gün sürecek ve toplam 7.891 kilometrelik bir mesafeyi kapsayacak. Yarışçılar, çeşitli zorluklara hazırlanırken, aralarında 48 saatlik bir etap da bulunuyor. Bu etap, geniş kumul alanlarından oluşan Empty Quarter’da gerçekleşecek.

Dr. Leonardo Pascali liderliğindeki ekip, RS Q e-tron’u pek çok alanda geliştirdi. Carlos Sainz, aracın yeni kurulumunun hem konforu hem de verimliliği artırdığını belirtiyor. Mattias Ekström ve Edouard Boulanger da aracın gelişimindeki ilerlemeleri övgüyle anlatıyor.

RS Q e-tron, yüksek voltajlı bataryasını ve enerji dönüştürücüsünü reFuel ile çalıştırıyor, bu da karbon emisyonlarını %60 oranında azaltıyor. Aracın elektrikli aktarma organları için belirlenen güç sınırı, Ocak 2024’te ön ve arka akslar arasında 286 kW olarak sınırlı.

46. Dakar Rallisi’ne 343 katılımcı kaydı yapılırken, Audi Sport Takımı güçlü ve tecrübeli rakiplerle yarışacak. Carlos Sainz, rakiplerine saygı duyduğunu ve onların deneyim ve başarılarına dikkat çekiyor. Mattias Ekström ve co-pilotu Emil Bergkvist, yarışa hazırlık için yoğun antrenman yapıyorlar.

Dakar Rallisi gibi karmaşık ve stresli bir yarışta, güvenilir bir ekip olmazsa olmaz. Audi Sport Takımı, Q Motorsport ile işbirliği yaparak bu zorlu yarışa hazırlanıyor. Takımın her üyesi, yarışın zorluklarının farkında ve başarı için birlikte çalışıyorlar. Rolf Michl, takımın mümkün olan en sorunsuz Dakar deneyimini yaşamak istediğini vurguluyor.

Son Haberleri :

Mini’den büyük adım!

Almanya merkezli X-raid takımı yürüteceği ve geliştireceği yeni motorsporları programında yola Mini
Yukarı Git