ROVANPERA Kalle, HALTTUNEN Jonne

FIA 2023 Sezon Sonu Ödül Töreni Bakü’de Düzenlendi

Kategori : Haberler

2023 sezonu FIA şampiyonları, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen FIA Genel Kurulları haftasını noktalayan, göz kamaştırıcı bir törenle Bakü Kongre Merkezi’nde kupalarını aldılar.

FIA Başkanı Mohammed Ben Sulayem’in ev sahipliği yaptığı etkinlik, yerel FIA üye kulübü olan Azerbaycan Otomobil Federasyonu (AAF), Bakü Şehri ve 2016’dan beri yerel Formula 1 Grand Prix’nin ev sahibi olan Bakü Şehir Pisti organizatörleri tarafından düzenlendi ve resmi ortaklar Rolex, Hankook Tire & Technology ve Brembo’nun desteğiyle gerçekleşti.

FIA Başkanı Mohammed Ben Sulayem, “Öncelikle Azerbaycan Hükümeti’ne, üye kulübümüz Azerbaycan Otomobil Federasyonu ve başkanı Anar Alakbarov’a, güzel Bakü şehrine ve Bakü Şehir Pisti’ne bizleri burada ağırladıkları için teşekkür etmek istiyorum,” dedi.

“Bu gece, hem kurulmuş isimlerimizi, birden fazla unvan kazananları hem de geleceğin yükselen yıldızlarını, yarışmalarımızın geniş yelpazesinden kutladık. FIA Ödül Töreni her zaman herkes için özel bir an ve motor sporlarının gerçek bir kutlamasıdır,” diye ekledi.

Akşamın odak noktası, bu yıl düzenlenen 22 yarışta toplam 19 galibiyet ve mümkün olan altı sprint yarışından dördünü elde eden müthiş sezonunun ödülü olarak Max Verstappen’in kariyerinde üçüncü kez FIA Formula Bir Dünya Şampiyonluğu Sürücüler Kupası’nı almasıydı.

Verstappen, “Bu rekorları kırmayı asla düşünmedim, her yarış hafta sonu en iyisini yapmaya çalıştım ve aynı zamanda bundan keyif aldım. Bu tür harika anlar sık sık gelmez,” dedi ve üçüncü unvanını kazanırken, bir sezonda en yüksek yarış kazanma yüzdesi olan 71 yıllık bir rekoru kırdı.

Oracle Red Bull Racing’in Takım Patronu Christian Horner, Takımlar Kupası’nı teslim aldı.

Toyota Gazoo Racing, özellikle verimli bir akşam geçirdi ve FIA Dünya Ralli Şampiyonası, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası ve FIA Dünya Ralli-Raid Şampiyonası’nda Sürücüler, Yardımcı Sürücüler ve Üreticiler unvanları için kupalar aldı.

Finlandiya’dan Kalle Rovanperä ve yardımcı sürücüsü Jonne Halttunen, iki yıl üst üste elde ettikleri FIA WRC şampiyonu kupalarını aldılar.

Toyota Gazoo Racing ekibi Sébastien Buemi, Brendon Hartley ve Ryō Hirakawa, üst üste ikinci FIA Hypercar Dünya Dayanıklılık Sürücüler Şampiyonası’nı kazandı, Japon marka ise beşinci kez üst üste FIA WEC Üreticiler unvanını kazandı.

Katarlı Nasser Al-Attiyah ve Andorra merkezli Fransız yardımcı sürücüsü Mathieu Baumel, ikinci sezon için FIA Dünya Ralli-Raid Sürücüler ve Yardımcı Sürücüler Şampiyonluklarını korudular.

Jake Dennis, szon boyunca gösterdiği tutarlılık sayesinde arzu edilen unvanı kazandıktan sonra ilk ABB FIA Formula E Dünya Şampiyonluğu Sürücüler Kupası’nı aldı. Envision Racing, tamamen elektrikli tek kişilik seride en iyi takım olarak taçlandırıldı.

Johan Kristoffersson, Hong Kong’daki serinin son turunda elde ettiği ve aynı zamanda 40. kariyer zaferini işaret eden altıncı FIA Dünya Rallikros Şampiyonu kupasını aldı.

Ekibi Kristoffersson Motorsport, bu yıl güçlü rakiplere karşı başka bir dominant performans sergileyerek üst üste Takımlar Şampiyonu unvanını korudu.

FIA Ödül Töreni, sadece kurulmuş isimler ve rekor kıranlar hakkında olmakla kalmayıp, yükselen yıldızlar ve ortaya çıkan yetenekler hakkında da. Farklı kariyer aşamalarındaki birçok yükselen motor sporları yarışmacısı, galada taçlandırıldı.

Théo Pourchaire ve Gabriel Bortoleto sırasıyla Formula 2 ve Formula 3 unvanları için kupalar aldı, kart yarışçıları Paolo Ippolito, Kirill Kutskov ve Dries Van Langendonck KZ, OK ve Junior kategorilerinde zafer kazandı.

Bu yıl üç yıllık bir aradan sonra Macau Grand Prix’nin bir parçası olarak geri dönen FIA Formula 3 ve GT Dünya Kupaları’nın kazananları da taçlandırıldı, Raffaele Marciello (Mercedes-AMG) ve Luke Browning (Hitech Pulse-Eight) sırasıyla ikinci ve ilk FIA Dünya Kupası kupalarını kazandılar.

Birkaç özel ödül de dağıtıldı, Oscar Piastri Yılın FIA Çaylağı ödülünü kazandı, Bahreyn’den Sadiq Kalawadh Yılın FIA Üstün Yetkilisi oldu ve Fernando Alonso, Brezilya Grand Prix’sinin son turundaki geçişiyle Yılın FIA Hareketi ödülünü kazandı.

Christian von Koenigsegg, otomotiv mühendisliğine ömür boyu başarıları ve katkıları için FIA Başkanı’nın İnovasyon Madalyası’nı aldı.

Son Haberleri :

Yukarı Git