Pekin-Paris Rallisi’nde Altı Gün Tamamlandı

Kategori : Haberler

Dünyanın en eski ve en prestijli otomobil yarışlarından Pekin-Paris Klasik Otomobil Rallisi’nde bu yıl iki Türk ekibi de start aldı. Pekin’den Paris’e 37 günde 14 bin 500 kilometre yol katedilen yarışa, Türk ralliciler Ali Eriç ve Alican Eriç’ten oluşan ekip 1973 model Anadol STC-16 marka otomobille, Yaman Besen ve Tamer Kızıltan’dan oluşan ekip ise 1949 model DeSoto marka otomobille katıldı.

İlki 1907’de düzenlenen, bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen rallide en eskisi 1914, en yenisi 1975 model 110 klasik araç, farklı motor klasmanlarında yarışıyor. Yarışa baba ve oğul takımı olarak katılan Eriç’lerin kullandığı STC-16, Türkiye’nin duayen rallicilerinden Serdar Bostancı’nın koleksiyonundan satın alındı ve onun teknik ekibi tarafından yarışa hazırlandı. Yarışta co-pilotluk ya da bu tür yarışlardaki adlandırmayla “navigatörlük” rolünü üstlenecek baba Ali Eriç, yarış öncesinde, “Anadol’umuz yarışa hazır, iddialıyız. Özellikle oğlum daha iddialı. Kendi klasmanımızda veya genel klasmanda bir ödül almak bizi mutlu eder.” dedi.

Ekibin pilotu Alican Eriç de “Açıkçası ben çok heyecanlıyım. Bir Türk otomobiliyle bu rallide Türkiye’den geçecek olmak ve Türk halkının bunu görecek olması bana gurur veriyor.” diye konuştu.

Türkiye’de tasarlanarak üretilen ve seri üretimi gerçekleşen ilk Türk yapımı spor otomobil STC-16, 1973-1975 yıllarında, Otosan tarafından yalnızca 176 adet üretilen Anadol modeliydi. “Alanya sarısı” ve kırmızı renklerde, bazılarına yarış şeritleri boyanarak üretilen spor otomobil, o yıllarda “Süper Türk Canavarı” olarak da anılıyordu.

Anadol STC’nin yarışa hazırlanmasında önemli rol oynayan Serdar Bostancı, şu mesajı paylaştı: “3 yıldır üzerinde çalıştığımız Anadol STC 16 ralli otomobili geçtiğimiz Cumartesi günü Pekin – Paris rallisinin startını aldı ve rallinin 5. gününü başarıyla tamamladı. Otomobillerin Paris’deki finish noktasına varmalarına 30 gün daha var… Pekin-Paris rallisinde start alan yüzün üzerindeki klasik otomobil 12 Haziran’da Erzurum’dan Türkiye’ye giriş yapıp 17 Haziran’da Yunanistan’a geçecek.” Serdar Bostancı, 2010 senesinde düzenlenen yarışta Paris’e klasman 2.’si olarak sorunsuz ulaşan Anadol otomobilini de yarışa hazırlamıştı.

Yarışın Genel Durumu ve İlk 6 Günün Özeti

Beş yıllık ertelemenin ardından merakla beklenen Peking to Paris Motor Challenge, Çin Seddi’nde yapılan törenle başladı. HERO-ERA Başkanı Tomas de Vargas Machuca ve Royal Automobile Club Başkanı Ben Cussons, 1914 model bir American LaFrance ile liderlik etti. Bazı yarışmacılar, Boris ve John Ziermans’ın Citroen DS süspansiyonunun çökmesi gibi başlangıçta sorunlar yaşasa da, yolculuk ciddi şekilde başladı. Gün, Jimingyi kasabasında tarihi bir düzenlilik testi ve zorlu toprak yollarla geçti.

Katılımcılar Datong’un yoğun trafiğini aştıktan sonra İç Moğolistan’a girdiler. Bazı ekipler, Car 6’nın şanzıman problemleri gibi mekanik sorunlarla karşılaştı, AMG bölümü ise süspansiyon sorunları nedeniyle günü tamamen kaçırdı. Günün düzenlilik testi, kırsal tarım arazilerinden geçti ve Hohhot’ta bir hipodromda heyecan verici bir testle son buldu. Pisti en hızlı tamamlayan ekip, MK1 Escort ile Tony Peterson ve Richard Crabb oldu, genel klasmanda ise Bentley Le Mans ile Andy Buchan ve Mike Sinclair öne geçti.

Ordos’a yapılan 344 km’lik yolculuk, önceki akşamın testinin tekrarıyla başladı ve Mario Illien en hızlı zamanı elde etti. Rota, pirinç tarlaları ve güzel manzaralı arka yolların ardından Sarı Nehir’in zorlu geçişini içeriyordu. Tomas de Vargas Machuca ve Ben Cussons’ın LaFrance’ı ve Phil Cuerel ile Rela Hoenner-Zullig’in Porsche 356’sı mekanik sorunlar yaşadı. Gün, Ordos Uluslararası Pisti’nde bir testle sona erdi ve bu test güçlü araçlar, özellikle Matt Bryson ve Mike Pink’in Leyland P76’sı için avantaj sağladı.

Katılımcılar, ilk Çöl Zaman Kontrolü (DTC) bölümünde çöle giriş yaptı. Kumlu arazi, navigasyon ve sürüş becerilerini test etti ve Henshall kardeşlerin Mini Cooper S ve Alex Vassbotten’in Alvis Fire Fly gibi birkaç araç zorluklarla karşılaştı. Günün düzenlilik testi, zorlu yollar ve önemli bir kum tırmanışı içeriyordu ve muhteşem manzaralar sundu. Zorluklara rağmen, çoğu ekip yardım alarak bile olsa ilerlemeyi başardı.

Gün, otoriteler tarafından planlanan rotanın son dakika iptali ile başladı. Katılımcılar daha sonra Gobi Çölü’nde uzun bir arazi bölümüne girdi ve kayalık yollar ve derin kumlarla karşılaştı. Düzenlilik bölümü, hassas navigasyon ve sürüş gerektiriyordu ve birçok araç engebeli arazi üzerinde havalandı. Yumuşak kum üzerinden zorlu bir tırmanış, sürücüleri daha da zorladı. Gün, gerçek bir ralli deneyimi sunan uzak bir kampta sona erdi.

Yolculuk, Gobi Çölü’ne daha derinlemesine devam etti ve katılımcılar daha fazla arazi zorluklarıyla karşılaştı. Kumlu yollar ve dik tırmanışlar hem beceri hem de dayanıklılık gerektiriyordu. Bazı ekipler mekanik sorunlarla mücadele ederken, ralli ruhu herkesi ileriye itmeye devam etti. Gün, ekiplerin gece boyunca tamirat yaptığı, geleneksel bir P2P kampında sona erdi, bu da ekipler arasındaki dayanışmayı ve kararlılığı öne çıkardı.

Özet

İlk altı gün, katılımcıların dayanıklılık, navigasyon ve mekanik güvenilirliklerini test etti. Pekin’in yoğun sokaklarından Gobi Çölü’nün uzak kumlarına kadar, yarışmacılar birçok zorlukla karşılaştılar. Anadol STC ve diğer araçlar, çeşitli zorluklara rağmen ilerlemeye devam etti. Tüm yarışmacılar Paris’e ulaşma hedefiyle ilerlerken, bu ilk günler unutulmaz bir başlangıç oldu.

Son Haberleri :

Yukarı Git