Kevin Hansen Sezona Hızlı Başladı

Kategori : Dünya Rallikros Şampiyonası

Kevin Hansen, büyüleyici sezon açılışında ilk zaferinde şampiyonları devirdi.

Kevin Hansen, World RX sezon açılışında Hansen World RX Team takımı ile podyumun ilk sırasında yer aldı.
İsveçli, takım arkadaşı Timmy Hansen ve Johan Kristoffersson ile girdiği heyecan verici savaştan galip çıktı.
Guillaume De Ridder, FIA RX2e Şampiyonasında aldığı zafer ile tarihe geçti.

2021 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası sezonu, heyecan verici ve nefes kesen bir mücadele ile İspanya’nın Barselona kentindeki pistte Kevin Hansen’in zaferi ile açıldı.

Hansen, Circuit de Barcelona-Catalunya’ya geldiğinde heybesinde zaten bir zafer kupası vardı. Abu Dhabi’de aldığı kupaya rakibinin aldığı ceza sonrasında gelmişti ancak İspanya’da ailesinin takımı Hansen World RX Team ile şampiyonları eze eze yenerek kupayı haketti.

Hafta sonunun büyük bölümünde, Hansen takımının iki Peugeot 208’i klasmanda birinciliklere koşarken enselerinde üç kez dünya şampiyonu olan Johan Kristofferson’un nefesini hissettiler.

Sezona şampiyon olarak giren İsveçli, ilk sıralama yarışında veri kaydedicisinin bağlı olmadığı tespit edildikten sonra diskalifiye oldu ve bir anda 15’liğe geriledi. Kitabında pes etmek olmayan şampiyon son üç sıralama turundan da galibiyetle ayrılarak dördüncülüğe kadar çıktı ve finallere kalmayı başardı.

Kristoffersson, ikinci yarı finalde Hansen kardeşlerin küçüğünü geçmek için her yolu denedi. Olağanüstü geçen mücadelede Peugeot sürücüsü Hanse inatla şampiyona direndi ve finale adını önde yazdırdı. Kardeşi Timmy’nin ilk yarı finaldeki zaferinin ardından final için kardeşler ilk iki sırayı ele geçirdiler.

Üçüncü sırada final yarışına başlayan Kristoffersson, Hansen ikilisini alt etmek için erken bir joker taktiği kullandı, Timmy de jokere girerek İsveçliyi kontrol altında tuttu.

Her ikisi de GRX-SET World RX Team’den Krisztián Szabó’nun arkasındaki jokerden çıktılar ve liderlikteki Kevin Hansen de temposunu olağanüstü arttırarak arayı açmayı başardı. Kristoffersson, dördüncü turda liderliği ele geçirmek için yeniden şansını deneyecekti.

Kevin Hansen yarışı kazandıktan sonra gözyaşlarını hakim olamadı. Ağabeyi Timmy Hansen ise Kristoffersson’u arkasında tutmak için son turun son virajına kadar mücadele etti. Hansen kardeşler sezonun ilk yarışında aile takımlarına podyumun ilk iki sırasını armağan ederek sezona yıldırım gibi başlamış oldular.

Kristofferson kazanamadığı için hayal kırıklığına uğrasa da, hafta sonu boyunca gösterdiği tempo, Audi sürücüsünün bu yıl bir kez daha hesaba katılması gereken bir güç olacağını kanıtladı. Takım arkadaşı Niclas Grönholm ise ikinci yarı finalin başında pist dışına çıktı ve mücadeleye erken veda etti.

René Münnich, World RX kariyerinde ilk kez finale yükseldi ve sonunda ALL-INKL.COM Münnich Motorsport takımı adına beşinci oldu, ancak sıralama turlarında hızlı ve hırslı olan takım arkadaşı Timo Scheider için işler yolunda gitmedi; yarı finalinin ilk turunda bariyerlere sıkıştı. Bu arada, World RX’deki ilk tam sezonunun başında Kevin Abbring, UNKORRUPTED takımı adına Renault Mégane ile altıncı sırayı elde ederek sezona formda bir başlangıç yaptı.

Hansen World RX Team Kevin Hansen “Bu benim için çok şey ifade ediyor – ilk gerçek World RX galibiyetim. Uzun zamandır bu anı bekliyordum ve çok ama çok mutluyum. Sezon öncesi testlerinden beri harika bir araca sahip olduğumu biliyordum ve sürüşümü geliştirmek için çok çalıştım ve bu işe yaradı. Johan bu hafta sonu büyük bir mücadele gösterdi ve bunun için bizi gerçekten sıkıştırdı ama şansım vardı ve bunu almam gerektiğini biliyordum. Onu yarı finalde arkamda tutmak kesinlikle çok önemliydi.

“Podyumda dururken, soluma ve sağıma baktım ve ‘bu adamlar aralarında dört dünya şampiyonluğu kazandı ve ikisini de yendim’ diye düşündüm – bu çok havalı bir duyguydu. Sezona başlamak için ne harika bir yol! Bu, dünya şampiyonasında ilk liderliğim değil ama bu yıl onu bırakmayı düşünmüyorum…”

Hansen World RX Team’den Timmy Hansen “Kevin’le çok gurur duyuyorum – ne kadar sıkı çalıştığını ve kendisini ne kadar geliştirğini biliyorum ve harika bir iş çıkardı. İkimiz de sıralama turlarında soğukkanlılığımızı koruduk ve finalde ilk virajdan nasıl çıkmak istediğimize dair bir planımız vardı ve bunu mükemmel bir şekilde gerçekleştirdik.

“Johan tüm hafta sonu inanılmaz hızlıydı ve temposunu korudu, onun joker stratejisini örtbas etmemiz gerektiğini biliyorduk. Ne yazık ki, daha sonra Szabó’nun arkasında biraz zaman kaybettim ve o jokerden çıktığında Kevin ile benim arama çok yakındı, ama o noktadan sonra kardeşimin arkası bendeydi. Bu bir takım zaferi ve sezon başı için harika bir sonuç – ailemiz için büyük bir onur.”

KYB EKS JC’den Johan Kristoffersson “İlk sıralama turundaki cezadan sonra bana podyum teklif etseydin kesinlikle alırdım ama burada gösterdiğimiz tempoyla tabii ki biraz daha fazlasını umuyorduk. Yarı finalde ve finalde çok fazla risk almak istemedim, bu yüzden adil kalırken agresif bir şekilde sürmeye çalıştım ve sonuç olarak hiçbir yol yoktu.

“Takım harika bir iş çıkardı ve araç harikaydı, bu da açıkçası ileriye umutla bakmamı sağlıyor. Bu yüzden sadece başımızı dik tutmamız ve tetikte kaldığımızdan emin olmamız gerekiyor çünkü bu hafta sonu bir kez daha her şeyin mümkün olduğunu kanıtladı. Rallikros budur. Asıl mücadele Höljes’te başlıyor!”

DOMINANT DE RIDDER RX2e’DE TARİH YAZIYOR

Guillaume De Ridder, tamamen yeni FIA RX2e Şampiyonasında baskın güçtü, çünkü serinin RX2 serisinde üç şampiyonluk kazanan Belçikalı, Barselona’da başladığı her yarışı kazandı.

Elemelerde tertemiz tamamladıktan sonra, De Ridder ilk yarı finalde Jesse Kallio’yu geçerek onu final için etkisiz hale getirdi. Ardından finalde Kallio’yu geciktiren ve diğer hızlı sürücü Fraser’ı aradan çıkaran start karmaşasının yardımıyla rakiplerinden uzaklaştı. Ole Henry Steinsholt ikincilik ganimetini, yerel kahraman Pablo Suárez’in hemen önünde üçüncü olan Patrick O’Donovan’ı geçerek elde etti.

SEZON ÖNCESİ FAVORİ RX3’TE HAZIR

Yury Belevskiy, FIA Avrupa Rallikros Şampiyonası’nın RX3 kategorisinde açılış zaferini kazanırken, dokuz ay önce Barselona’da kaldığı yerden devam etti. Geçen yılın en çok puan alan sürücüsü şampiyonluk serisini devam ettirmek için maksimum puan elde etti. Ancak son derece etkileyici ve güçlü gelen Kobe Pauwels, Volland Racing’in Audi A1’i ile sıkı mücadele gösterdi. Belçikalı, uluslararası ilk yarışında üst sıralarda yer buldu.

Pauwels finale şanssız başladı ilk virajda yol dışına taşınca sonunculuğa kadar geriledi. Timur Shigabutdinov, ilk gün geçirdiği bir kazadan sonra minnetle ikinci sırayı aldı, Zsolt Szíjj ‘Jolly’ ise Marat Knyazev’e verilen cezanın ardından kürsüde üçüncü sırada yer aldı.

2021 FIA World Rallycross Championship sezonu 20-22 Ağustos tarihlerinde İsveç’in Höljes pistine gerçekleştirilecek. İsveç’te pistte dört serinin (World RX, RX2e, Euro RX3) yanısıra Euro RX1’in de ilk yarışı olacak.

Genel Klasman:

  1. Kevin HANSEN (İsveç) Hansen World RX Team
  2. Timmy HANSEN (İsveç) Hansen Dünya RX Team +1.141s
  3. Johan KRISTOFFERSSON (İsveç) KYB EKS JC +2.394s
  4. Krisztián SZABÓ (Macaristan) GRX-SET +3.499s
  5. René MÜNNICH (Almanya) ALL-INKL.COM Münnich Motorsports +7.259s
  6. Kevin ABBRING (Hollanda) UNKORRUPTED +9.782s

Son Haberleri :

Yukarı Git