Loeb, Lancia ile Pistlere Geri Dönüyor

Kategori : Dünya Rallikros Şampiyonası

Special ONE Racing, önümüzdeki Dünya Ralli Kros Şampiyonası sezonu için Lancia Delta Evo-e RX direksiyonunda Sebastien Loen ve Guerlain Chicherit olacağını ilan etti.

Sébastien Loeb, Special ONE Racing’de Guerlain Chicherit ile iki araçlı bir kadroda yer alarak bu yıl Lancia Delta Evo-e RX’nin direksiyonunda FIA Dünya Ralli Kros (RX) Şampiyonası’na tam zamanlı bir geri dönüş yapıyor.

Pist yarışlarını ve rallinin en iyi yönlerini büyüleyici şekilde yan yana mücadele formatında birleştiren Dünya Ralli Kros Şampiyonası, Afrika, Asya ve Avrupa boyunca fanlarına adrenalin pompalayan ve heyecanı getiren elektrikli yeni çağının ikinci sezonuna giriyor. Ve Loeb, bunun bir parçası olmak istiyor.

Çok yönlü beceri setinin bir kanıtı olarak, ağır Dakar Rallisi’nde üç kez ikincilik, Le Mans 24 Saat’te genel klasmanda yer almak ve Şampiyonlar Yarışı’nda dört kez zafer kazanmak da dahil olmak üzere başka zaferler kazandı. 2014 ve 2015’te, FIA Dünya Binak Otomobil Şampiyonası’nda birden fazla yarış kazanıp üçüncü sırada bitirirken geçen yıl elektrikli off-road serisi Extreme E’de şampiyon oldu.

Ralli kros hayranları, 2016’dan 2018’e kadar Peugeot 208 WRX ile Dünya RX’de yarışan Loeb’un iki zafer ve 36 yarıştan 15 diğer podyum finişi veren üç sezonunu mutlu bir şekilde hatırlayacaklar. Başlangıçlar için üst üste üçlü bitirme oranı, World RX tarihindeki üçüncü en iyisi ve son sezonunda Johan Kristoffersson’ın tüm yarışları kazanarak şampiyon olmasını önleyen tek sürücü oldu.

Ayrılışından beş yıl sonra, Haguenau yerlisi Lancia Delta Evo-e ile Ralli Kros’a geri dönüyor. 1980’lerin sonu ve 1990’ların başında WRC yarışlarına yön veren Lancia Delta Integrale’in ruhunu yansıtan bir araçla pistlere çıkmanın kendisini heyecanlandırdığını “Rally’de zaferler kazanan Lancia Deltalarını gören bir neslin çocuğuyum, bu yüzden doğal olarak bu arabaya bir zayıflığım var,” diye kabul etti “ancak Guerlain ilk kez bununla rallikros sezonuna çıkmak konusunda konuştuğunda deli olduğunu düşündüm! Sonra aracı geçen Aralık ayında denedim ve hemen dinamik niteliklerine hayran kaldım. Bu projeye büyük güvenim var ve dünya çapındaki pistlerde şampiyon olmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu zorluğa çok motive oldum ve elektriklendirme için ideal disiplin olan rallikrosda çok güçlü olduğumuzu düşünüyorum. Bu arabalar sürmek heyecan verici ve World RX, evrimlerini tanıtmak için mükemmel bir platform. Pistte gösteri inanılmaz, harika mücadeleler ve daha önce olduğundan daha spektaküler hareketlerle dolu ve şimdi yeni bir hayran kitlesi çekme fırsatımız var.”

Chicherit ise en az 40 yarışa çıkmış tecrübeli bir rallikros pilotu, ikinci Delta Evo-e RX’i kullanacak. Takımın amacı, modifiye edilmiş bir araçla Dünya Şampiyonası etkinliğini kazanan ilk takım olmak.

2023 Dünya RX sezonu, Afrika, Asya ve Avrupa’nın birçok yerinde yapılacak yarışlarla heyecan verici olacak. İlk etkinlik 3-4 Haziran’da Portekiz’in Montalegre kentinde düzenlenecek ve sezon sonu çift başlı etkinliklerle Cape Town, Güney Afrika ve Hong Kong, Çin’de sona erecek.”

Son Haberleri :

Yukarı Git