İlk Tırmanma Yarışında Yağmur Sürprizi

  Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

  2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası, Uludağ eteklerindeki Soğukpınar parkurunda 17 pilotun katılımı ile düzenlenen ilk yarış ile başladı. BOSSEK tarafından organize edilen yarışın son çıkışında başlayan yağmur şartları zorlaştırırken, heyecanı katladı.

  2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası ilk yarışı, 20 Nisan Pazar günü kısa adı BOSSEK olan Bursa Otomobil Sporları Kulübü tarafından Soğukpınar parkurunda organize edildi. 19 pilotun kayıt yaptırdığı ancak 17’sinin start aldığı organizasyon 4,94 kilometre uzunluğundaki asfalt zeminli parkurda 3 çıkış olarak gerçekleştirildi. Üçüncü ve son çıkış öncesinde başlayan yağmur, parkuru oldukça kaygan bir hale getirerek şartları zorlaştırırken, liderlik mücadelesine daha da heyecan kattı.

  Otomobillerinin teknik özellikleri ve motor hacimlerine göre 6 ayrı kategoride sınıflandırılan sporcular Kategori 3’te katılım olmadığı için 5 ayrı kategoride mücadele etti. Bursalı sporseverlerin de ilgi gösterdiği organizasyonda, Kategori 1’de podyumu Fiat Palio ile yarışan pilotlar paylaştı. Bursalı genç sürücü Engin Apaydın birinciliği kazanırken, bu derecesi aynı zamanda kariyerinin ilk ulusal birinciliği oldu. Bu kategoride Atlantis Racing Team adına yarışan İzmirli Ali Can Topak ikinciliği ve yine İzmir’den Yüksel Duvarcı üçüncülüğü elde ettiler.

  Kategori 2’de ise günün en hızlı ismi Atlantis Racing Team adına Citroen Saxo VTS ile yarışan İzmirli pilot Egemen Çivicioğlu oldu. Çivicioğlu’nun ardından podyumun ikinci basamağında Fiat Siena ile Aydın Özmemiş yer aldı.

  Kategori 4’te; Atlantis Racing Team adına Opel Corsa S1600 ile 4 yıl aradan sonra yeniden tırmanma yarışlarına dönen ve kariyerinde birçok tırmanma şampiyonluğu bulunan Taner Şengezener zirvede yer aldı. İkinci çıkışta kaydettiği 02:59.76’lık zamanı ile günün en iyi çıkışına da imza atan Şengezener sezona çok hızlı bir başlangıç yapmış oldu. Bursalı ev sahibi pilot Hakan Ertarman’ın Renault Clio Ragnotti ile ikinciliği kazandığı Kategori 4’te Pegasus Racing adına Fiat Palio S1600 ile mücadele eden Antalyalı İsa Karol podyumu tamamlayan isim oldu. İlk çıkışta ikinci sırada yer alan Loft Oil T-Max Racing Team pilotu Ali Gülan, ikinci çıkışta Renault Clio R3 ile takla atarak yarışı tamamlayamadı.

  Kategori 5’te Loft Oil T-Max Racing Team adına Renault Clio Sport ile yarışan İzmirli pilot Ayhan Germirli birincilik kürsüsüne çıktı. Ülkü Motorsport adına benzer bir otomobille yarışan Bursalı İsmet Toktaş ikinci sırada yer alırken, takım arkadaşı Mitsubishi Lancer EVO IX ile Ankaralı Murat Altuntaş üçüncülüğü elde etti. Bu kategoride geçen yılın Türkiye Şampiyonu Antalyalı İbrahim Şendil antrenman çıkışında yaşadığı kaza sonrası Subaru Impreza STi’ının hasar alması nedeni ile start alamadı.

  Kategori 6’da ise Atlantis Racing Team adına Opel Corsa S1600 ile mücadele eden Kamil Karataş kariyerinin ikinci birinciliğine ulaştı. Yarışmaya geçtiğimiz sezon başlayan Karataş’ı, Ülkü Motorsport adına VW Polo TDI ile yarışan Ümit Ülkü ikinci ve Atlantis Racing Team adına VW Polo TDI ile yarışan eşi Onur Karataş üçüncü olarak izledi. Onur Karataş üçüncülük kupasının yanı sıra yarışın Kadın Pilotlar Birinciliği ödülünün de sahibi oldu.

  2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası ikinci yarışı, 17-18 Mayıs tarihlerinde İstanbul Otomobil Kulübü (İSOK) tarafından İstanbul’da düzenlenecek.

  Son Haberleri :

  Yukarı Git