Sakarıılıca Tırmanma’nın En Hızlısı Ümit Ülkü

Kategori : Türkiye Tırmanma Şampiyonası

2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası, Eskişehir Sakarıılıca’da düzenlenen 4. ayak yarışları ile devam etti. Ümit Ülkü’nün günün en hızlı ismi olduğu yarışta 21 sporcu mücadele etti.

Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü (ESOK) tarafından Atlantis Kuyumculuk ve Mihalgazi Belediyesi katkıları ile düzenlenen 2014 Türkiye Tırmanma Şampiyonası’nın 4. ayağı 21 sporcunun katılımı ile gerçekleştirildi.

Eskişehir Mihalgazi Beldesi Sakarıılıca köyünde düzenlenen organizasyon, Sakarıılıca Hamamları ile Hekimdağ arasında yer alan 7.3 kilometrelik asfalt zeminli parkurda iki çıkış üzerinden koşuldu.

Otomobillerin teknik özelliklerine göre 6 ayrı kategoride sınıflandırıldığı yarış sonunda Kategori 6’da İzmir’den Ülkü Motorsport adına Skoda Fabia Kit Car ile yarışan Ümit Ülkü birinciliği elde etti. Ülkü aynı zamanda 4.49:400’lük derecesi ile “En İyi Zaman” ödülünü de kazanırken, Atlantis Racing Team adına Opel Corsa S1600 ile mücadele eden Kamil Karakaş ikinciliğin sahibi oldu.

Kategori 5’te Ülkü Motorsport’tan Mitsubishi Lancer Evo IX ile Ankaralı sporcu Murat Altıntaş birinciliğe uzanırken, Loft Oil T-Max Racing Team’den Renault Sport Clio ile Nizamettin Kaynak ikinciliği elde etti. Bu kategorinin iddialı ismi Ayhan Germirli ise, antrenman ilk çıkışlarında en iyi zamanı kaydettiği Sakarıılıca’da ikinci antrenman çıkışında yoldan çıkarak aracının hasar alması nedeni ile start alamadı. Honda Civic Type-R ile yarışan İsmet Toktaş da antrenman ikinci çıkışında mekanik arıza nedeni ile abandone olmaktan kurtulamadı.

Kategori 4’te Atlantis Racing Team’in iddialı pilotu Taner Şengezener sağlık sorunları nedeni ile start almayınca tek sporcu olarak kalan Pegasus Racing’ten İsa Karol birincilik kupasını kazandı ancak kural gereği şampiyonaya puan taşıyamadı.

Ülkü Motorsport’un Antalyalı pilotu Ford Fiesta ST ile Taner Canbolat Kategori 3’te zafere ulaşan isim olurken onu Loft Oil T-Max Racing Team’den Ankaralı Cem Şit ikinci, Ülkü Motorsport’tan yarışın tek kadın pilotu Berna Şensoy üçüncü olarak izledi.

Kategori 2’de uzun bir aradan sonra direksiyon başına geçen ve Ülkü Motorsport adına yarışan tecrübeli pilot Süheyl Polatoğlu Citroen C2 ile birinciliği elde etti. Atlantis Racing Team’in yetenekli genç sporcusu Egemen Çivicioğlu Citroen Saxo VTS ile ikinciliği kazanırken, Eskişehirli Dağhan Yavuz Fiat Palio ile podyumun üçüncü basamağında yer aldı.

Kategori 1’de Ülkü Motorsport’un ev sahibi pilotu Melih Tarhan Citroen Saxo VTS ile birincilik basamağına çıkmayı başarırken, Atlantis Racing Team adına Peugeot 106 GTI ile yarışan İzmirli genç sporcu Ali Can Topak ikinci ve yine Ülkü Motorsport’tan Bursalı Engin Apaydın da üçüncü oldular.

Türkiye Tırmanma Şampiyonası, 19-20 Temmuz tarihlerinde Kocaeli Otomobil Sporları Kulübü tarafından Kartepe’de düzenlenecek olan 5. ayak yarışları ile devam edecek.