Çağlar Süren : 2016 FIA World RX Portekiz’de Start Alıyor

Kategori : Çağlar Süren

Gün saymaktan yorulduk ama ilk yarışla birlikte bütün bu hasrete değecek. 2016 FIA Dünya Rallikros Şampiyonası bu hafta sonu sezonu açıyor. İlk iki yılında olduğu gibi yine Portekiz’in kuzeyinde yer alan Montalegre kasabası, bu müthiş açılışa ev sahipliği yapıyor. Piste varan ekiplerin bugünlerde paylaştığı son fotoğraflar ise gözlerimizi fal taşı gibi açıyor, çünkü tüm pist karla kaplı halde. Her ne kadar hafta sonu 14-15 derecelere çıkacak sıcaklıkla eriyeceğini düşündüğüm kar ve beyaz görüntü ortadan kalkacak olsa da, yerini yağmur ve geçen sene canımıza okuyan çamura bırakacak. 3 Kıtada, 11 ülkede toplam 12 yarışlık bir maraton var önümüzde ve sezon öncesi genel duruma bir göz atmakta fayda var.

rxsnow
Credit: World RX

İki yıl üst üste şampiyon olarak efsanesini perçinleyen Petter “Mr. Hollywood” Solberg yine DS3RX’in direksiyonunda olacak. Daha önce kullandığı ve şampiyon olduğu otomobillerini satışa çıkarınca dedikodular da alıp yürümüştü ancak hiçbirisi doğru çıkmadı. Şampiyon bu branşta üçüncü, kariyerinde dördüncü dünya şampiyonluğu için marşa basacak. Hep söylerim, Petter’in Rallikros’ta olması bizim için büyük şans; bu kadar spektaküler bir tarza sahip olup üstüne de şampiyon olmak herkesin harcı değil. Bize de keyfini sürmek kalıyor.

IMG_7154

Ancak bu sene işler biraz daha zorlaşacak gibi görünüyor. Cebinde 9 Dünya Ralli Şampiyonluğu bulunan  ve kırılmadık rekor bırakmamış Fransız efsanesi Sebsatian Loeb de rallikros ailesine dahil oldu. Peugeot Hansen takımının 208 WRX’i ile yarışacak olan Seb, daha şimdiden favoriler arasında. Hemen belirtmekte fayda var, Seb için de işler o kadar kolay olmayacak. Hem takım arkadaşı Timmy  Hansen, -ki  kendisi geçtiğimiz sene son yarışa kadar Solberg’e karşı şampiyonluk şansını zorladı- hem de diğer müdavimler, bu işin o kadar kolay olmadığını defalarca ispatladılar.

İnternet üzerinden yayınladığı Gymkanalarla, Kardashian’lar kadar takipçiye sahip tek isim olan Ken Block, bu sene FIA WorldRX yapma kararı aldı. Amerika’daki Global Rallycross Championship (GRC)’de geçirdiği sezonların ardından Dünya Şampiyonası’na dönmesi elbette kendi kararı değildi. Anlaşmaya vardığı FORD, bu yönde tercihini bildirince, zavallı Ken o şaşalı Amerika Şampiyonasından kopmak zorunda kaldı. Çünkü o da biliyor ki burada işi çok ama çok zor. Bence bir pazarlama dehası olan ancak bundan daha öte bir kimliği hak etmeyen Ken, umarım bir kaç takla ve yoldan çıkmayla seyircileri coşturabilir. Bundan fazlasını beklemek zaten hayalcilik olur.

Bu noktada OlsbergsMSE takımına değinmeden olmaz. Bir kaç yerde duyduğum ve okuduğum, aslında hiçbir temeli olmadan sadece dedikodulara dayalı bir yanlışı düzeltmekte fayda var. Ford ile OMSE arasındaki anlaşma öyle bir günde sona ermedi. Bunun sinyallerini 2014 sezonunda vermeye başlamıştı, ki o sezonda OMSE Dünya Takımlar Şampiyonu oldu. Yine de Ford’un verdiği sözleri yerine getirmemesi, Fiesta yerine Focus’ta ısrarcı olması, OMSE’nin patronu Andreas Eriksson’u canından bezdirmiş olacak ki, sözleşmeyi 2016 sezonu için yenilemedi. Yani söylentilerin aksine, anlaşmayı bitiren Ford değil Andreas oldu. Hatta Ken Block ile masaya oturan Ford’un tekrar Andreas’a dönüp etme eyleme gel devam edelim dediğini ben bizzat biliyorum. Bu dönemde Toyota ve Hyundai Andreas’ın peşinden çok koştu ancak o, özellikle Amerika pazarında güçlü olduğu için Honda ile uzun dönemli bir anlaşma yaptı. Yeni Honda Civic bu yıl GRC’de yarışacak. Takip eden yıllarda WorldRX’te de izleyebileceğiz. Belirtmeden edemem, bu yeni Honda Civic Supercar’ın tüm gövde panelleri, kapıları hatta özel tasarımlı spoileri Avitaş Motorsport ekibi tarafından İstanbul’da tasarlandı  ve üretiliyor. Ne kadar gurur duysak az.

IMG_6473

OMSE bu sene Dünya Şampiyonasında Fiesta Supercar ile yoluna devam ediyor. Bunun bir kaç sebebi var ancak en başında geleni sporcu yetiştirmek. Honda Civic hazır olana kadar Amerika’da yarışırken, bu tarafta da onları kullanacak pilotların yetişmesini hedefliyorlar. RX Lites 2014 Şampiyonu Kevin Eriksson ve Fin Niclas Grönholm Fiesta’ların direksiyonunda olacak. Evet, soyadı doğru, efsane Ralli Şampiyonlarından Marcus Grönholm’un oğlu. Zaten Marcus da bu sene OMSE takımının World RX operasyonunun başına geçiyor. Hatta söylentiye göre, Niclas Finlandiya’da bu sezon bitmeden  askere gitmek zorunda kalabilirmiş, bu durumda da Fiesta’lardan birisini Marcus kullanacakmış. Ey Yüce Rabbim, bu günleri göreceksin deseler arkamı döner giderdim. Düşünsenize final yarışı ve start çizgisinde Solberg, Loeb, Grönholm var.  1997 Avrupa Ralli Şampiyonu Krzystof Holowczyc de Supercar ile yarışıyor bu sene, hadi onu da ekleyelim. Gigi Galli henüz  açıklamasa da geçen sene İtalya’da ortaya çıkardığı bir Kia Supercar var garajında. Neden olmasın? Saydıkça bu final grubu şimdiden efsane olmaya doğru ilerliyor. Bunlar hep hayal tabi ama hiç bu kadar gerçeğe yakın olmamıştı.

İşin doğrusu, bu sene her bir ayağın, hem yarı finalleri hem de final yarışları başlı başına efsane olmaya aday. Sanırım yıllarca konuşacağımız bir sezon tam da bu hafta sonu Portekiz’de başlıyor.

IMG_7213

RX Lites bu sene Portekiz’le değil Hockenheim yarışı ile sezonu açıyor olacak. Onu ayrıca yazacağım. Daha şimdiden tam sezon katılımını beyan eden pilotlar ve takımlar listesi, RX Lites 2016 sezonunun da oldukça şenlikli geçeceğini gösteriyor. Ama önce Portekiz! 2014 ve 2015 RX Lites Şampiyonları artık Supercar pilotu oldu ve göğsümüzü kabartmaya devam edecekler. Kevin Eriksson ve Kevin Hansen, bu hafta sonu ilk kez Supercar ile hem birbirleriyle hem de o yere göğe sığmayan efsanelerle yarışacaklar. Hiç belli olmaz. Ödül olarak kazandıkları Arjantin yarışlarında her ikisi de finale kadar yükselirken, Eriksson Supercar ile daha ilk yarışında podyuma çıkmayı başarmıştı. Portekiz’de de sürpriz yapabilirler. Gerçi o kadar ağır çamur zeminde, yağmur altında ve hatta soğukta sezon için bir öngörüde bulunmak zor ama, Rallikros’un da en zevkli tarafı bu: her an her şey olabilir, favoriler dökülebilir ve hiç şans tanımdığınız bir isim aradan sıyrılabilir. Anlık karar verme yetisi, kuleden kulaklığa sürekli direktif veren gözü, kulağı Spotter’in tecrübesi, o yarışta tüm dengelerin değişmesini sağlayabilir. Tozu toprağı, kükreyen motorların sesi, alev alev egsozlar, kor olmuş diskler ve elbette müthiş coşkulu onbinlerce seyirci.  Bir motorsporları tutkunu daha ne isteyebilir ki?

Herkese keyifli bir sezon dilerim. İyi seyirler.

Yazı ve Fotoğraflar:
Çağlar Süren
caglar@rallidergisi.com