Mikkelsen Açores’de rekor kırarak kazandı

Kategori : IRC

Son Şampiyon Andreas Mikkelsen sezonun ilk yarışında üç gün süren SATA Açores Rallisi’ni kazanmayı başardı. 2010 IRC Şampiyonu ve geçen sene burada kazanan Juho Hanninen podyumun ikinci basamağına çıkarak Skoda’nın ilk ikiyi ele geçirmesini sağladı. Podyumun üçüncü basağında Peugeot takımından Bryan Bouffier yer aldı. Yerel kahraman Ricardo Moura genel klasmanda altıncı olurken IRC Production (Seri Üretim Otomobiller) klasmanında lider oldu, Paulo Macie ise İki Çeker Kupası’nda zafere ulaştı.

Mikkelsen bu zafer ile IRC’de peşpeşe üçüncü rallisini de kazanmış oldu. 2011 sezonun son iki yarışını da kazanmış olan Mikkelsen peşpeşe üç ralli kazanarak bir rekora da imza atmış oldu. Ralli Efsanesi Colin McRae adına verilen IRC Flat Out Ödülünü de Mikkelsen aldı.

“Sezona böyle başlamak çok iyi. Bu mükemmel sonuç için Skoda İngiltere adına ve kopilotum adına da çok mutluyum. Juho ile çok sıkı bir mücadeleye girdik, sonuna kadar zorlamak zorunda kaldık, daha iyisini de yapamazdık.” diyen Mikkelsen yarış boyunca 10 etapta en iyi zamana imza attı.

Hanninen en sevdiği rallilerden biri olan Açores’de geçen sene elde ettiği zaferi tekrarlamak istiyordu ancak Cuma günü attığı spin ona çok pahalıya mal oldu.

“Buraya zafer kazanmak için geldik ama Andreas’ı durduramadık.” diyerek sözlerine başlayan Fin pilot : “Andreas hata yapmadı, ben çok büyük hata yaptım, güzel bir yarış çıkarttı ve bunu haketti.” dedi.

Bryan Bouffier podyuma çıkmak için Portekizli Bruno Magalhaes ile sıkı bir mücadeleye girmişti ancak Magalhaes ikinci gün kaza yapıp yarış dışı kalınca Fransız pilot son gün üçüncülükte rahatladı. “Sezonun ilk yarışında podyumda olmak güzel, Peugeot takımına da bana böylesine güzel bir araç verdikleri için teşekkür ederim.”

Kıtalararası Ralli Mücadelesi (IRC)’de sezonun ikinci yarışı 15-17 Mart tarihlerinde İspanya’da düzenlenecek olan Kanarya Adaları Ralllisi olacak.