Mikkelsen, Skoda’ya 25’nci IRC Zaferini Romanya’da Kazandırdı

Kategori : IRC

Romanya’nın Transilvanya bölgesinde sona eren Sibiu Rallisi’ni kazanan Andreas Mikkelsen ve kopilotu Ola Floene Skoda’nın IRC’deki (Kıtalararası Ralli Mücadelesi) 25’inci zaferine imza atmayı da başardılar. Skoda İngiltere adına mücadeleye Skoda Fabia S2000 ile katılan Mikkelsen Cuma günü ilk etaptan son etaba kadar hatasız sürüşü ile sezonun ikinci IRC zaferine imza attı. Mikkelsen sezonun bitimine 5 yarış kala en yakın rakibine 49 puan fark atınca IRC’de peşpeşe şampiyon olma iddiasını devam ettiriyor.

Sepp Wiegand’ın ilk IRC podyum hayalleri 10’uncu özel etapta sağ arka süspansiyonu kırılınca yarım kaldı. Skoda Almanya pilotunun şanssızlığı Patrik Flodin’i podyumun ikinci basamağına çıkarttı. Petter Solberg Engineering pilotu ikinci etapta 45’inci sıraya kadar gerilemişti ancak Flodin temposunu yükseltip yarışı ikinci sırada tamamladı ve ayrıca Colin McRae Flat Out Ödülü’nün de sahibi oldu.

49 yaşındaki Fransız François Delecour Peugeot 207 S2000’inde baş gösteren süspansiyon arızasına rağmen yarışı üçüncü sırada tamamladı. Vitaliy Pushkar IRC Production Cup (Seri Otomobiller Kupası) zaferini kazanırken Robert Consani ise IRC İki Çeker Kupası’nda ilk sırayı aldı.

Mikkelsen son güne en yakın rakibinin 2 dakika 44.1 saniye önünde başladı. Cuma günü tüm etapları kazanırken rakipleri de hata yapınca Mikkelsen rahat bir konuma yerleşti. Wiegand ikinci güne hızlı başlasa da Mikkelsen için sorun teşkil etmedi. Mikkelsen ilk gün tek stepne ile çıkmıştı ancak ikinci günde iki stepne alınca ağırlık dezavantajını almıştı.

“Açık ara farkla kazandık ama çok zor bir ralli” diyerek sözlerine başlayan Mikkelsen “Zemin çok kırıcıydı çizgi üzerindeki büyük kayalardan kaçmak için büyük efor sarfettik, özellikle de ilk gün arayı açtıktan sonra. Bu zafer tüm Skoda İngiltere takımı için çok güzel oldu, onların mükemmel çalışması olmasa ben burada olamazdım. Son yarışlarda hep ikinci oluyorduk yeniden podyumun en üstüne çıkmak keyifli oldu.” dedi.

Flodin ilk günün ikinci etabında lastik patlatıp jantını kırınca ilk günü altıncı sırada tamamlayabilmişti. Ancak ikinci gün ilk iki etapta yaptığı zamanlar ile dördüncülüğe çıkan İsveçli Delecour’un dokuzuncu etapta süspansiyon arızası ile yavaşlaması ile üçüncülüğe çıktı. Wiegand’ın da kalması ile podyumun ikincilik basamağına tırmandı.

Wiegand 2 dakika 40 saniye farkla ikinci sırada giderken onuncu özel etapta lastik patlatınca işin rengi değişti. 21 yaşındaki genç pilot lastiğini değiştirmek yerine o şekilde etabı bitirmeye kalkınca sağ arka yayını kırdı ve yarışı bırakmak zorunda kaldı.

IRC’de sezonun dokuzuncu rallisi Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenecek olan Barum Rally Zlin olacak. Asfalt zeminde koşulacak ralli 31 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Son Haberleri :

Yukarı Git