Loeb, Azores Rallisi’ni de Kazandı

Kategori : Ulusal Şampiyonalar

Sebastien Loeb, geçtiğimi hafta sonu São Miguel Adası’nda düzenlenen Avrupa Turu Ralli Serisi ve Azores Ralli Şampiyonası’nın bir etabı olan 57. Azores Rallisi’ni Toksport destekli Skoda Fabia RS Rally2 ile kazandı. Andreas Mikkelsen, ikinci gün Loeb’i sıkıştırsa da yüsek tempoda hata yaraparak yol dışına taşında zaman kaybetti ve yarışı Loeb’e teslim etti.

Nil Solans, Skoda Fabia Rally2 Evo ile podyumda 3. sırada yer aldı. İspanyol ikinci güne tam-gaz hücum parolası ile çıktı ve gün içinde üç rakibini mağlup ederek podyuma tırmandı. Dördüncü sırayı, ilk günü üçüncü sırada tamamlayan Ole Christian Veiby aldı. En iyi ulusal ve Azorlu sürücü, şampiyonaya geri dönen Ricardo Moura yarışı beşinci sırada tamamladı.

Azores Rallisi podyumunda üç dünya şampiyonu vardı. Dokuz kez dünya şampiyonu olan Loeb, Azor takımadalarında ve bu kategorideki bir otomobilin direksiyonunda bundan daha iyi bir çıkış dileyemezdi. Fransız, iki günde geçilen on iki özel etabın beşini kazandı ve yaklaşık 20 saniyelik bir avantajla Ponta Delgada’ya ulaştı.

İkinci sırada, Andreas Mikkelsen, Loeb ile benzer bir arabaya sahipti. 2021’de WRC2 şampiyonu olan Norveçli, ilk günde biraz zaman kaybetti, ikinci günde atak yaptı ancak sonlara doğru yol dışına çıkınca geride kaldı.

Podyumun 3.’sü ise 2017 Dünya Gençler Şampiyonu İspanyol Nil Solans oldu. İlk günde lastik tercihi nedeniyle zaman kaybetti, ancak ikinci gün üç sıra çıkarak podyuma erişti.

Ole Christian Veiby, ilk günü üçüncü sırada tamamladı ancak ralli sonunda dördüncü oldu. Çek Erik Cais de podyum için savaşmaya çalıştı, bir özel etabın en hızlısıydı ancak Ribeira Grande’den ikinci geçiş olan Power Stage’de lastik patlattı ve beşinci sırada Ponta Delgada’ya döndü.

57.Azores Rallisi, 2023 Azorlar Ralli Şampiyonasının başlangıcı oldu. Bu yarışmada zafer, bir yıllık aradan sonra kariyerine devam etme kararı alan ve 2016’da da bu ralliyi kazanan Ricardo Moura’nın oldu.

  Bu şampiyonada ikincilik Moura’nın 37.3 saniye gerisinden, bir başka Skoda Fabia Rally2 Evoile gelen Luis Miguel Rego’nun oldu. Son şampiyon sezon içinde devam edecek sürücüler arasında en iyi puanı toplayan yarışmacı oldu.

  Azores podyumunun üçüncülük basamağında da ilk ikisine benzer bir arabanın direksiyonunda olan Rúben Rodrigues vardı. Sürücü, bu etkinlikte Skoda ile ilk çıkışını yaptı ve yeni otomobiline alışırken rekabette de zemin kaybetmemeye çalıştı. Dördüncülük, Citroën C3 Rally2 ile mücadeleye katılan Pedro Câmara’nın oldu. Bruno Amaral, ilk günün son özel etabının başlangıcında yaptığı bir hata, bir daha toparlanamayacağı bir pozisyona düşmesine neden oldu ve yarışı ulusal kategoride beşinci olarak kapattı.

  Sebastien Loeb “Azores Rallisi’nin podyumuna çıkmak onur verici. Herkesin ralliyi yaşadığı bu güzel adada eğlenmeye geldik ve bunu da sonuna kadar başardık. Ayrıca Andreas Mikkelsen ile de bizi ayakta tutan harika bir mücadele verdik. Keşif sırasında Sete Cidades manzarasını göremediğim için üzgünüm. Burayı sevdim ve ralli sırasında hızlı olmama rağmen yan tarafa birkaç bakış atabildim. Bu, bir Rally2 arabasıyla ilk yarışma deneyimimde, Rally1 arabalarına çok benzeyen bir şasi ile oldukça gelişmiş olduğunu ve Rally1’e geçenler için iyi bir okul olduğunu gördüm.”

  Andreas Mikkelsen “Maalesef ilk sıralama turlarında lastik patlattık ve başka bir etapta başka bir patlağı önlemek için yavaşlamak zorunda kaldık. Üstüne üstlük lastiklerimiz istediğimiz gibi çalışmadı. Bir süre saldırdık, iyi toparladık. Bir hata yaptık ve o andan itibaren zafer için savaşmak imkansızdı. Neyse, çok sevdiğim bu rallide yine iyi vakit geçirdik.”

  Nils Solans “Sonunda bu ralliyi bitirdik. İlk etapta çok sert lastikler seçtim ve biraz zaman kaybettim. İkinci etapta zaten seçimimiz daha iyiydi ve istediğim hızı yakalayabildim. Bu çok iyi bir deneyimdi ve her zaman iyi bir sonuç almak istediğim bu yarışın tamamında rekabetçi koşullar altında koşabilmek de oldukça iyiydi.”

  Ricardo Moura “Her zaman katılmaya özen gösterdiğim, çok güzel anılarım ve çok güzel anlarım olan bu ralliye geri döndüm ama sonunda bir yıldır etaplardan uzak kaldığım için ritmimi bulamadım. Bu da zaten tahmin edebiliyordum. Bir dahaki sefere, eski alışkanlıklarımı kazanmak için bir veya iki yarışa katılmalıyım. São Miguel’e Sebastien Loeb çapında bir sürücü getirdiği ve Azores Rallisi’nin her zaman sahip olduğu durumu korumasına izin verdiği için organizasyonu tebrik ve teşekkür etmeliyim, bunu hak ediyorlar.”

  Luis Miguel Rego “Bu yarışa oldukça iyi hazırlandık ve sonucumuzdan ve hatta Power Stage’i kazandığımız için mutluyum. Bu ralliyi şampiyonluğu ve o yarışmanın puanlarını düşünerek yaptık ve bu açıdan başarılı olduk. Çünkü takvimdeki tüm etkinliklerde sıraya girenler arasında en iyisi biz olmalıyız. Ayrıca, bu yarışı düzenleyen ve Azores Rallisi’ni hak ettiği kahramanlıkla tutmayı başaran organizasyonu tebrik etmek istiyorum.”

  Azores Rallisi Sonuçları

  Son Haberleri :

  Yukarı Git