Tannert, Almanya’da Sezona Zaferle Başladı

Kategori : Ulusal Şampiyonalar

Julius Tannert, 58. ADAC Erzgebirge Rallisi’ni açık ara farkla kazandı. Sepp Wiegand ise DRM2 kategorisinde birinci sırayı aldı. İki gün boyunca binlerce taraftar birinci sınıf yarış mücadelesine tanık oldu.

Julius Tannert, geçen yıl saniyenin onda birinden daha az bir farkla ikinci bitirmişti ama bu sene hiçbir şeyi şansa bırakmadı. 32 yaşındaki sürücü, Almanya Ralli Şampiyonası’na kendi evinde 58. ADAC Erzgebirge Rallisi’ni kazanarak üstün bir zaferle başladı. “Bu inanılmaz. Çocukken buraya etapları izlemeye gelirdim ve şimdi onlara girip evimin önündeki ralliyi kazanabiliyorum. Ve bu kadar çok heyecanlı seyircinin önünde!”

Julius Tannert ve Frank Christian, Skoda Fabia RS Rallye2 ile son gün geçilen 108 kilometrelik sekiz özel etabın altısını kazandılar ve 26,7 saniyelik farkla zafere ulaştılar. “Zorlu özel etapların son lupu yorucuydu. Bir lider olarak isteyeceğiniz en son şey pervasızca bir hata yapmaktır, ancak direksiyon başında fazla rahat olmayı da göze alamazsınız. Bu nedenle sonuna kadar bastırdık. Şimdi, hep birlikte bir bira içebiliriz.”

Yenilen rakipler ise yerel kahramanın performansını gönülsüzce kabul ettiler. “Julius’un harika bir iş çıkardığını düşündüm. Onu kendi evinde yenmek için hiçbir şey yapamadık. Böylesine zorlu etaplar ve baskı altında ikinci olmak da olağanüstü bir başarı.” İkinci olan Marijan Griebel, takımı ona güvenmeye devam ederse zaferin geleceğine inandığını belirtti.

Son Alman ralli şampiyonları Philip Geipel ve Katrin Becker, Skoda Fabia Rally 2 Evo ile üçüncü oldular. Plauen’li 36 yaşındaki sürücü, “Rallinin başında hasarlı aracımızı tekrar bir araya getirerek zamana karşı mücadelemizi kazandık” dedi. “Özellikle yoldan çıkıp 30 saniye kaybettiğimiz için üçüncü olmak tatmin edici. Seyirci yine muhteşemdi.”

Aralarındaki fark bir buçuk dakikadan fazla olan Riedemann ve Otterbach’tan oluşan Hyundai i20 N Rally 2 ikilisi ile Satorius ve Ostlender’den oluşan Ford Fiesta Rally 2 ikilisinin podyuma çıkamadılar.

İki tekerlekten çekişli araçlar için DRM2 sıralamasında da yerel bir kahraman birinci oldu. Takım arkadaşı Tannert gibi, Sepp Wiegand da Christoph Gerlich ile birlikte bir Opel Corsa Rally4 sürdü ve rekabeti kolayca geride bıraktı. “İki muhteşem etabın bulunduğu Grünhain’de doğup büyüdüm ve her dakikasını sevdim. Cuma günü acelemiz olduğu için iyi yağmur lastiklerini taktık. Arkadaşlarıma ve takipçilerime bu stratejinin ne kadar işe yaradığını söyleyebilmek güzel,” dedi.

Martin Christ ve yardımcı pilotu Lina Meter, Saksonya’daki DRM2 sezon açılışını ikinci sırada tamamladılar ve performanslarından memnun kaldılar. “Yarışı kontrol altında tutmayı başardık ve büyük bir kaza olmadı. Cuma günü işler biraz düzeldi, ancak bugünün ideal olmayan lastik seçimi işleri daha da kötüleştirdi. Oysa “Erze” sadece eğlenceli bir ralli. Buraya 2001 yılında seyirci olarak gelmiştim ve kalabalığın şimdi olduğu kadar tuhaf olduğunu hatırlıyorum.”

Raffael Sulzinger ve Lisa Kiefer (Ford Fiesta Rally4) üçüncü kez zorluklarla mücadele etti. Raffael Sulzinger: “Cuma günü erkenden dönerek lastiği ve arka dingili mahvettim. Bugün bir sorun daha ortaya çıktı; bu bir tür büyü gibi olmaya devam ediyor. İyi haber şu ki, araba ralliden çiziksiz kurtuldu ve ben dış aynalardan birini bile çizmeyi başaramadım. Oradan ilerleyebiliriz.”

Tahmin edilebileceği gibi, son şampiyonlar Andreas Dahms ve Paul Schubert Porsche 911 ile DRM Classic’e hakim oldular. “Geri dönüştürülmüş lastiklerin yardımıyla başardık. Başarının sırrı tutarlılıktır.”

Onları bir Ford Escort RS ile yakından takip eden Axel Schütt ve Klaus Finke vardı. Ancak Dennis Rostek’in yenilmezlik serisi DRM Trophy’de (2022 Gentleman Trophy) sona erdi. Bückeburg’lu sürücü, bir önceki yıl beş yarışın hepsini kazandıktan sonra “Erze”de ikinci oldu. Bu kez Skoda Fabia R5 ile Georg Berlandy ve Tina Annemüller birinci oldu. “Dennis’i yenmek harika bir duygu. Ancak bu sabah işler neredeyse ters gitti çünkü telefonumdaki tahmine göre kötü bir lastik seçimi yaptım. Son bir etap dışında kötü ve bitmeyen yağmurda kaygan zeminde mücadele ettik. Neyse ki servis alanına gelebildik.” dedi Georg Berlandy. DRM Trophy’de üçüncülük, Oliver Bliss ve Julius Simon ikilisinin oldu.

Almanya Ralli Şampiyonası, 5 ve 6 Mayıs tarihlerinde ADAC Actronics Rallye Sulingen ile devam edecek.

Erzgebirge Rallisi Sonuçları

Son Haberleri :

Yukarı Git